Eranthis (talovín)

Ke dni 11.2.2018 pěstuji tyto odrůdy (převážně od E.hyemalis):
 
Andenken an Johannes Raschke - žlutý, hustě tmavozeleně plný, sterilní, velmi vzácný
EUAN BUNCLARK - velké žluté květy s hluboce dělenými okv.plátky, velmi vzácný
GRÜNLING - žluté květy s tmavě zelenými pruhy či skvrnami na některých okvětních lístcích, plodný. Objeven paní Ruth Treff v Darmstadtu v Německu.
HAFOD - žlutý poloplný (zmnožené okv.plátky proměnlivého počtu - některé roky se na stejné rostlině vyvine 10-12, v jiných letech pouze 5-7 okvětních lístků)
LADY LAMORTAGNE - velké plné žluté květy, vzácný
MOONLIGHT - světle žlutý, pochází z USA
NOEL AYRES - plné žlutozelené květy. Množí se jen velmi pomalu dělením, vzácný. Pojmenován po zahradníkovi v Anglesey Abbey v Anglii, kde byl nalezen.
PLENA (FLORE PLENA)- plné žluté květy, kvete dlouho
SCHLYTERS ORANGE - oranžově žluté květy, časné a bohaté kvetení, kompaktní růst. Od Severina Schlytera (Švédsko).
SCHLYTERS RIESE - velké žluté květy, robustní vzrůst. Pravděpodobně hybridní původ. Je sterilní. Od Severina Schlytera (Švédsko).
SCHLYTERS TRIUMPH - velké oranžově žluté miskovité květy, raný.Nejlepší oranžová barva! Od Severina Schlytera (Švédsko).
SCHWEFELGLANZ - rozkvétá meruňkovým odstínem, později je světle slámově až sírově žlutý. Raný, plodný. Objeven v Darmstadtu v Německu. Listy mají olivově zelený odstín.  
x GLORY - velké zlatožluté květy, pozdní, vzácný
x tubergenii GUINEA GOLD - kříženec E.hyemalis x E.cilicica, velké žluté květy, sterilní
WINTERZAUBER - žluté květy jako u přírodního druhu, je ale minimálně o 14 dnů ranější, může vykvést už po vánocích. Sterilní - nesemení. Objeven kolem roku 1980 v Erfurtu v Německu, vzácný
ZITRONENFALTER - světlejší citronově žlutý odstín květů, nový německý kultivar.
 
fotogalerie talovínů:
(návrat z fotogalerie šipkou zpět)
Domnívá se, že je hybridní, sterilní, tak rozmnožen rozdělením cimbálů. Formuje velmi velkou rostlinu. Od Severina Schlytera (Švédsko).