Nabídka přebytků okrasných rostlin podzim 2022

Objednávejte prosím na e-mail: mojcom@email.cz 

Nabídka obsahuje přebytky skalniček, trvalek, hajních rostlin, okrasných travin a hlíznatých rostlin. Všechny rostliny jsou zakořeněné v plastových kontejnerech. Substrát je složen ze směsi přesáté kamenité zeminy, někdy s přídavkem Ekogritu (drcený Liapor) nebo Zeolitu. U hajních rostlin, kapradin a u některých trvalek obsahuje substrát ještě díl kompostové zeminy, případně u kyselomilných rostlin i malý podíl rašeliny. Položky označené jako novinka jsou nové v mém sortimentu. Většina položek je k dispozici jen v omezeném množství do 10ks od rostliny. Ceny jsou v Kč za kus. Preferuji osobní odběr rostlin dle domluvy (zde poskytuji slevu 10-20%), zaslání poštou je možné, posílám jako „balík do ruky“, levněji vyjde „balík na poštu“. Platbu preferuji předem převodem na účet, možná je i platba na dobírku, ta je ale o 70 Kč dražší.

L = list, K = květ, cf = druhové určení nejisté

 

Acantholimon acerosum (ježatec) množeno semenem z přírody 55 Kč

↑10-20cm, nízký kompaktní polštářovitý keřík, L čárkovité,15-60 mm dlouhé, šedé až šedozelené, pichlavé, K růžové, později blednoucí v dlouhých kláscích, VI.-VII. Slunce, sucho, chudá kamenitá půda, +Ca. Sběr Turecko, Ermenek, 1500m.n.m. Novinka! K dispozici 7ks.

Alyssum caespitosum (tařice) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-10cm, nízké kompaktní polštáře, L malé, kopinaté, stříbřité, K žluté, V. Slunce, propustná sušší kamenitá půda +Ca. Sběr Turecko, Gök Pinar, 2000m.n.m. Novinka! K dispozici 6ks.

Androsace jacquemontii (pochybek) množeno dělením 35 Kč

↑ 3-8 cm, L jemně chlupatý v růžicích. K zářivě sytě tmavorůžový v okolících, V. Lehký odklon od slunce, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu, +Ca. Himálaj. Dobře roste a kvete i v nížině. K dispozici 3ks.

Androsace sempervivoides (pochybek) množeno dělením 30 Kč

↑4-8 cm, menší polštáře, L zelené v růžicích. K hedvábně růžové v úhledných okolících, konec IV.-V. Lehký odklon od slunce, propustná, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu. K dispozici 4ks.

Androsace sempervivoides x mucronifolia (pochybek) množeno dělením 35 Kč

↑2cm, v květu 5cm, malé skupiny růžic nebo polštářky, L zelené v menších růžicích. K růžové se žlutým, později tm.růžovým očkem v úhledných okolících, konec IV.-V. Lehký odklon od slunce, propustná, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu. K dispozici 3ks.

Androsace robusta ssp.purpurea (pochybek) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑2-5cm, kompaktní polštářky, L zelené, chlupaté v růžicích, K červenofialové v květenství po 3-6, IV.-V. Odklon od slunce, chladné místo v suťovišti nebo miniskalce v korytě s propustnou, jemně vlhkou půdou. Zimní mokro ale může vést k úhynu rostliny. Sběr Nepál, Annapurna, kamenité louky, 4100 m.n.m. Novinka! K dispozici 2ks.

Anemone nemorosa  (sasanka hajní) množeno dělením oddenků

Všechny kultivary sasanky hajní se sázejí do polostínu a mírně humózní, zjara vlhké půdy. Kvetou v dubnu. Koncem jara nebo v létě zatahují, raší až v březnu nebo na začátku dubna. Oddenky jsou zasázeny v kontejnerech. Rostliny byly děleny v době kvetení, což zaručuje pravost odrůd.

´Edgar´  50 Kč

↑15cm, L zelené. Tato raná sorta byla nalezena ve Švýcarsku. Jedná se o typ Bracteata se širokými, bělavě zelenými listeny, které jsou velmi nápadné. Dobře roste. K dispozici 1ks.

´Elisabeth´  50 Kč

↑5-10cm. Sorta sasanky hajní podobná kultivaru ´Monstrosa´, ale nižší. Nemá klasické květy, ale nazelenalé roztrhané okv.lístky, které uvnitř přecházejí do bílé. Botanická rarita!  K dispozici 5ks.

´Gigantea Rubra´ 60 Kč

↑15cm, velkokvětá selekce, vykvétá bíle až světle růžově, květy postupně tmavnou do vínově červené. Novinka!  K dispozici 3ks.

´Green Dragon´ 60 Kč

↑10-15cm.Typ Bracteata s poloplnými až plnými květy, které mají širší plátky bílé barvy, více či méně zeleně probarvenými. K dispozici 1ks.

´Green Dream´ 80 Kč

↑10-15cm, bílé, někdy zelenavě probarvené nebo žilkované, při dokvétání i růžově probarvené okvětní lístky, nad nimi vyrůstá věnec zelených lístků, nad nimi někdy ještě další bílé okvětní lístky. Celkově dělá dojem bílé sasanky se zeleným středem. Velmi zvláštní, stale poměrně vzácná atraktivní odrůda. K disp. 3ks.

´Lehna´ 120 Kč

↑10-15cm, K plný, bílý, některé plátky jsou kávově zbarvené, nebo až narůžovělé. Jedna z nejhezčích odrůd, roste ale pomalu, proto je vzácná. Mimořádná nabídka! K dispozici 1ks.

´Parles Vous´ 50 Kč

↑10-15cm, světle šedomodrá (břidlicově modrá) barva K se mění na kobaltově modrou. Velké květy mají široké okvětní lístky. Listy i lodyhy jsou tmavě zelené, trochu napuštěné do hnědočervena. Starší, mimořádně zbarvená odrůda, která se těžko shání. Sbíral ji ve Francii během 1.světové války Frank Waley a později kultivoval na své zahradě v Kentu. K dispozici 5ks.

´Royal Blue´ 50 Kč

↑10-15cm, K tmavě modré,vně modrofialové. Roste o něco kompaktněji, než ostatní modré odrůdy, přirůstá pomaleji. K dispozici 3ks.

´Tinney´s Blush´ 60 Kč

↑15cm. Krásná sorta s velkými bílými poloplnými květy, které mají úzké okvětní lístky. Střed někdy namodralý. V Anglii rozšiřovaná také pod jménem  'Tinney's Plena'. K dispozici 4ks.

typ von Bill Baker 50 Kč - vyprodáno

↑10-15cm, pochází z Anglie a vyznačuje se kontrastem hezkých růžových květů a velmi tmavých, purpurově hnědozelených listů po vyrašení. Dobře roste.

´Vestal´ 50 Kč

↑15 cm. Je stále často nabízena jako ´Pleniflora´ nebo ´Flore Plena´. Symetricky plné, jasně bílé květy, které se podobají biedermeierovské růžičce. Čas od času se objevují i zelenkavé květy, které zvyšují přitažlivost. Kvete jako poslední ze všech odrůd, někdy až do konce května. Byla zavedena do kultury již v 19.století botanikem Maxem Leichtlinem. Mírně přirůstá, bohatě kvete. K dispozici 2ks.

´White Cup´ 50 Kč

↑10cm, sorta pocházející z jižní Evropy se zářivě bílými, zcela otevřenými miskovitými květy, ze kterých září zlatožlutý kompaktní “knoflík” krátkých tyčinek. Následně se může objevit I malá bílá korunka uprostřed květu. Tato okouzlující a velmi jemná sorta kvete později než jiné odrůdy, rozrůstá se jen mírně. K dispozici 1ks.

Anemone sylvestris ´Polish Star´ (sasanka lesní) množeno dělením 75 Kč

↑20-30cm, trsy, L zelené, dlanitě dělené, K atraktivní, až 7cm velký, plný (typ „Monstrosa“), bílý, ve středu se zelenkavým nádechem, V.-VI. Polostín, propustná humózní hlinitopísčitá půda. Lesostepní druh, snáší sucho. Vhodná na okraje polostinných skalek a mezi nižší trvalky. Novinka!  K dispozici 2ks.

Antennaria dioica var.borealis ´Roy Davidson´ (kociánek) množeno dělením 35 Kč

↑ do 3cm, květy do 7 cm, hustý kobereček. L stříbřitě zelené v malých růžicích. K růžově červené v malých hlávkách, V.-VI. Odklon od slunce, propustná, středně vlhká půda -Ca. Nevhodný na stanoviště s poledním a odpoledním úpalem! K dispozici 4ks.

Aquilegia chrysantha ´Denver Gold´ (orlíček) množeno semenem 35 Kč - vyprodáno

↑50-80cm, trsy, L šedozelené, K obrovské, citronově žluté s nápadnými ostruhami, V.-VII. Slunce až polostín, normální propustná zahradní půda. Krásná selekce, která může během léta opakovat kvetení. Novinka!  K dispozici 2ks.

Arabis sp. (huseník) množeno semenem z přírody 25 Kč

↑10-20cm, polštáře. L našedle zelené, K bílé. Huseník sbíraný v Pirinu, 2000m.n.m., pravděpodobně A.alpina nebo A.caucasica. Slunce-polostín, propustná půda. K dispozici 4ks.

Aster amellus (hvězdnice chlumní) množeno dělením 

Vytrvalá bylina, rostoucí u nás na teplých, suchých kamenitých místech, kvete v létě (VII.-IX.). Listy má našedle zelené, kopinaté. Nabízené odrůdy tvoří trsy, velmi dobře snáší sucho a netrpí padlím.  Sázíme je nejlépe na slunné stanoviště s propustnou půdou. 

´Brilliant´  40 Kč

↑60-70 cm, kvete jasně fialovo-růžovými květy se žlutými středy. Výhony jsou pevné, vzpřímené s krátkým větvením. Kultivar byl vyšlechtěn v roce 1953 Thomasem Carlilem. K dispozici 2ks.

´Rudolph Goethe´ 40 Kč

↑60-75 cm, kvete stř. velkými (5-6 cm), levandulově zbarvenými úbory se žlutými terči. Habitus pevný, kompaktní, lodyhy četně větvené. Odrůda byla vyšlechtěná již v roce 1914 a dodnes patří mezi velmi oblíbené a vysazované trvalky. Spolehlivý kultivar i pro méně ideální podmínky, netrpí padlím. K dispozici 6ks.

Astilbe ´Fanal´ (čechrava) množeno dělením 50 Kč - vyprodáno

↑50-60cm, zvolna rostoucí trsy. L dělené, tm.zelené, při rašení hnědě červené. K v bohatých latách, granátově červené, VI.-VII. Polostín, stále vlhká humózní půda (rašelina+kompost), -Ca. K dispozici 1ks.

Begonia grandis ssp.evansiana (begónie, kysala) množeno hlízkami 40 Kč

↑30-60cm, v zemi malé kulaté hlízky, z nichž velmi pozdě na jaře raší velké, 10-20cm dlouhé nesouměrně srdčité L, které jsou zelené, žilky a rub listu jsou načervenalé. Světle růžové květy vyrůstají v pozdním létě a na podzim ve shlucích na rozvětvených narůžověle červených stoncích. Polostín až stín, propustná vlhčí a živnější hlinitopísčitá půda. Pochází v východní Číny, Tchaj-wanu a jižního Japonska, roste ve stálezelených lesích, na horských svazích a v údolích na březích vodních toků až do nadmořské výšky 3400m. Mrazuvzdorná begónie, hlíza snese až -23 ºC! Zimování je možné venku pod vrstvou listí nebo v kontejneru v chladném sklepě. K dispozici 2ks.

Calamagrostis x acutiflora ´Overdam´ (třtina) množeno dělením 20 Kč

↑60 cm, v květu 100 cm, kompaktní vzpřímené trsy. L ozdobný, výrazně podélně krémově panašovaný. K úzké hnědavé laty VI.-VIII. Nenáročná tráva pro slunce nebo polostín a propustnou zahradní půdu. Dobře snáší sucho. K dispozici 2ks

Carex bohemica (ostřice) množeno semenem 30 Kč

↑25 cm, vzpřímené trsy. L úzké, zelené, nápadná velká kulovitá květenství olivově zelená, později žloutnoucí. Polostín, vlhko. K dispozici 1ks.

Carex brevicollis (ostřice) množeno dělením 50 Kč

↑30-60 cm, trsy. L zelené, stálezelené. Květenství brzy na jaře, výrazné, buclaté, zpočátku hnědé, postupně krémové. Polostín, propustná půda. Mírné sucho snáší dobře. Roste v jižní Evropě, nejseverněji zasahuje na Slovensko do Slovenského krasu. Nejkrásnější je časně na jaře. V zahradách se pěstuje velmi vzácně. K dispozici 2ks.

Carex ciliatomarginata ´Treasure Island´ (ostřice) množeno dělením 45 Kč

↑10cm, nízké husté trsy. L kratší, široké, zelené s bílými proužky, velmi ozdobné. K nenápadné. Polostín až stín, středně vlhká propustná humózní půda. Vhodná do menších stinných skalek a do nádob. Novinka! K dispozici 3ks

Carex digitata ´Herypet´ (ostřice prstnatá) množeno dělením 35 Kč

↑15-20cm, husté trsy. L tuhé, zelené, na okraji drsné, panašované, listové pochvy purpurové. Kvete v IV.-V. Přizpůsobivá ostřice, upřednostňuje polostín a středně vlhké, hlinité, ale i kamenité půdy. Je stálezelená, raší již začátkem IV., odstřihují se jen zaschlé listy. Vzácná ostřice českého původu! K dispozici 1ks.

Carex oshimensis ´Everlillo´ (ostřice) množeno dělením 30 Kč

↑20-30 cm, trsnatá stálezelená ostřice. Listy užší, žluté, v létě zelenožluté. Polostín až stín, humózní, propustná, zejména přes léto mírně vlhká půda. Prospěšná je zimní přikrývka listím. K dispozici 4ks.

Carex platyphylla (ostřice) semenáče ze samovýsevu  35 Kč 

↑15cm (v květu až 30cm), trsnatá. L stálezelené, našedle až namodrale zelené, někdy téměř stříbrné, nápadně široké (2-4 cm), poměrně krátké. Květenství malé okrasné hodnoty na jaře. V přírodě roste na skalnatých svazích a potočních březích na východě Kanady a USA. Polostín-stín, vlhčí humózní kamenitá půda. Kratší období sucha toleruje. Plně zimovzdorná! K dispozici 3ks.

Cimicifuga cf japonica (ploštičník) množeno dělením 40 Kč

↑20cm, v květu 60cm, kompaktní trsy. L zelené, dělené, K drobné, bílé v kláscích v pozdním létě. Pěkná trvalka do polostínu, preferuje mírně vlhké, propustné humózní půdy. K dispozici 3ks.

Convallaria keiskei ´Shiro Shima Fu´ (konvalinka) množeno dělením 150 Kč

↑15-30cm. Raritní konvalinka japonského původu s nepravidelně krémově pruhovanými L. Květy vonné, bílé. Rozrůstá se o něco méně, než základní druh, u nás je plně zimovzdorná. Polostín, propustná, trochu humózní půda. K dispozici 3ks.

Convallaria majalis ´Hofheim´ (konvalinka) množeno dělením 35 Kč

↑15-20cm. Sbírková konvalinka, jejíž listy jsou lemované krémově žlutou linkou. Květy vonné, bílé na jaře. Polostín, propustná, trochu humózní půda. K disp.3ks.

Cymbalaria muralis ´Nana Alba´ (zvěšinec, cymbálek) množeno samovýsevem 25 Kč

↑5cm, malé kompaktní trsy. L světle zelené, na okraji s laloky, v obryse ledvinité. K bílé se žlutou skvrnou v ústí pysku. Kvete od jara až do podzimu. Polostín až stín, propustná vlhčí půda. Mělce kořenící, krátkověká trvalka, na stanovišti se udržuje samovýsevem. Syn.Linnaria palida ´Nana Alba´. K dispozici 3ks.

Daphne arbuscula (lýkovec slovenský) množeno hřížením 75 Kč

↑10cm, nízký keřík. L tmavozelené, stálezelené. K růžovofialové, vonné, V.-VI. Lehký odklon od slunce, propustná mírně humózní půda +Ca. K dispozici 7ks.

Dianthus pavonius (hvozdík) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-10cm, menší polštáře. L trávovité, tm.zelené, K velké, nachově růžově červené, na rubu zelenavě žluté, na noc se zavírají, konec V.-VI. Slunce, nejlépe dopolední, východní štěrbiny skalky, propustná půda +Ca. Sběr francouzské Alpy, 2700 m.n.m. Silné rostliny! K dispozici 17ks.

Disporum sessile ´Variegatum´ (dvojsemenka) množeno dělením 95 Kč

↑20-60cm, trsy. L na lodyhách, velmi ozdobné kopinaté, zelené, bíle pruhované a lemované. K  zvonkovité, zelenobílé na jaře. Na podzim dozrávají malé modročerné bobule. Polostín až stín, vlhčí propustná humózní půda. Původní druh roste ve východní Asii. Novinka! K dispozici 1ks.

Ephedra monosperma (chvojník) množeno dělením 40 Kč

↑10-15cm, plazivý keřík. L velmi redukované, nápadné drátovité lodyhy zelenošedé barvy, připomínající zakrslou přesličku. K nenápadné. Ozdobné červené dužnaté plody na přelomu jara a léta. Slunce, sucho, chudá kamenitá půda. Jedna z nejmenších nahosemenných rostlin, roste na skalních výchozech, sutích a kamenitých polopouštích v nadmořských výškách 1400-4800m hlavně v Mongolsku, Číně a na Altaji. Novinka! K dispozici 3ks.

Epimedium ´Red Maximum´ (škornice) množeno dělením 95 Kč - vyprodáno

↑20-30cm, trsy. L zpeřené, ostnatě zubaté, zelené, v chladné části roku se barví do hnědočervena. Kvete na jaře tmavě vínově červenými K s bílými špičkami ostruh. Polostín, propustná humózní vlhčí půda. V předjaří se odstraňují staré listy. Novější, atraktivní, zatím ještě vzácný hybrid E.grandiflorum ´Freya´ x E.membranaceum. K dispozici 2ks.

Eranthis hyemalis ´Grünling´ (talovín) výběr kvetoucích semenáčků ze samovýsevu  40 Kč

↑10 cm, v předjaří raší zelené palmovité listy, které během jara zatahují. K žluté s nepravidelnými zelenými pruhy, II.-III. Polostín, propustná vlhčí humózní půda. Vzácná hajní rostlina. K dispozici 4ks

Eranthis hyemalis ´Schlyter´s Triumph´ (talovín) výběr kvetoucích semenáčků ze samovýsevu  80 Kč

↑10 cm, v předjaří raší zelené palmovité listy, které během jara zatahují. K oranžové, II.-III. Polostín, propustná vlhčí humózní půda. Vzácná hajní novinka. K dispozici 1ks.

Eryngium spinalba (máčka) množeno semenem 35 Kč

↑15-20cm, v květu 40-50cm. L pichlavé, stříbřitě zelené, dělené, K až 7 cm velké, stříbřité, VI.-VII. Slunce-polostín, sušší kamenitá půda. Endemit JZ Alp, kde roste na vápenci v nadmořských výškách 1000-2100 m. K dispozici 5ks.

Fibigia lunarioides množeno semenem 30 Kč

↑5-30cm, trsy až polokeře. L popelavě bílo-huňaté, kopinaté až čárkovité. K žluté v krátkém hroznu, kvete na jaře. Plody ozdobné okrouhlé šešule. Slunce, sucho, propustná kamenitá půda. V přírodě roste v JV Evropě (Řecko, Kréta). K dispozici 2ks.

Ficaria sp. Flore Pleno Group (orsej) množeno dělením hlízek 50 Kč          

↑10cm. L lesklé, zelené s málo zřetelnými stříbřitými, v centru hnědavými skvrnami. Koncem jara zatahuje. K sytě zlatožluté, plné, III.-IV. Polostín, propustná vlhčí půda + humus. K dispozici 2ks.

Ficaria ´Silver Brambling´ (orsej) množeno dělením hlízek 40 Kč

↑10cm, trsy. L ozdobné, srdčité, světle zelené s nápadně lesklými stříbřitě kovovými skvrnami, K žluté, III.-IV. Hajní podmínky pod listnatými stromy a keři, na jaře více slunce, pak polostín až stín, hlinitá, mírně vlhká půda. Listy raší ihned po skončení zimy, ve druhé půli jara zatahují. Nová selekce z rakouského zahradnictví Sarastro. Novinka! K dispozici 4ks.

Galanthus (sněženka) množeno dělením cibulek

Sněženky raší koncem zimy podle průběhu počasí, kvetou většinou od února do března, někdy až do začátku dubna. Během jara zatahují. Milují hajní podmínky pod listnatými stromy, tedy více slunce v předjaří, pak polostín nebo stín. Vyhovuje jim propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Cibulky jsou zasazeny v kontejnercích po 1-3 dle velikosti cibulek.

´Armine´ 150 Kč

↑10-15 cm, trsy. L středně široké, šedozelené, K velké bílé s nápadným dvojitým zeleným znakem na trubce. Krásná, u nás vzácná, pomalu přirůstající sněženka, která byla poprvé nabízena v roce 1962. Pravděpodobně hybrid od G.plicatus. Novinka! K dispozici 2ks.

´Elfin´ 60 Kč - vyprodáno

↑8cm, trsy. L úzké, šedozelené, jen asi 5cm dlouhé, K bílé se zelenými špičkami. Pěkná malá sněženka nalezená v roce 1997 ve Wroxhallu ve Warwickshire. V každém kontejnerku jsou minimálně 2 květuschopné cibulky. K dispozici 1ks

´Ophelia´ 125 Kč - vyprodáno

↑10-20 cm, trsy. L úzké, šedozelené, K na delších stopkách, plné, bílé se zelenými znaky, zelená převládá při pohledu dovnitř K. Dobře rostoucí a ochotně kvetoucí hybrid G.nivalis x G.plicatus ze 40. let 20.stol. Novinka! K dispozici 1ks.

´Straffan´ 60 Kč

↑15-25 cm, trsy. L úzké, šedozelené, K robustní, bílé se zeleným znakem, který připomíná obrácený čínský most. Dobře rostoucí, později a déle kvetoucí hybrid G.nivalis x G.plicatus. Z jedné cibule vyrůstají 2 květní stonky. Jeden z nejstarších kultivarů (1858) nalezený v irském Straffanu. Novinka! K dispozici 5ks.

Gentiana asclepiadea (hořec tolitovitý) množeno semenem 35 Kč

do 50cm, trsy. L zelené, K modré v paždí L během léta. Polostín, stř.vlhká, humózní půda. K disp.1ks. 

Geranium maculatum ´Espresso´ (kakost) množeno dělením 40 Kč

↑30-50cm, trsy. L dlanité, zvláštní tmavé, zejména zjara hnědé barvy, K světle růžové, V.-VII. Slunce-polostín, propustná hlinitopísčitá půda, za delšího sucha vděčný za zálivku. Ve výsadbách pěkně kontrastuje se zelenolistými trvalkami. K dispozici 8ks.

Geranium ´Sabani Blue´ (kakost) množeno dělením 60 Kč

40-70 cm, trsy. L velké, zelené, dlanité na dlouhých řapících. K krásné, velké, sytě modré s tmavě fialovými žilkami, IV.-V. Slunce - polostín, propustná zahradní půda, celkem dobře snáší sucho. Poměrně nový, raně kvetoucí hybrid kavkazského G.ibericum a G.libani ssp.jubatum. Novinka! Silné rostliny. K dispozici 12ks.

Geranium ´Terre Franch´ (kakost) množeno dělením  30 Kč

↑45cm. L zelené, podobné G.renardii. K velké, modré, žilkované, V.-VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda. Bohatě kvetoucí, sucho tolerující kříženec G.platypetalum x G.renardii. K dispozici 8ks.

Gypsophila petraea (šater) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-15cm, husté trsy. L čárkovité, 2-5cm dlouhé, jen 1mm široké, zelené nebo zelenošedé. K bílé nebo světle růžové v hustém polokulovitém květenství, VI.-VII. Slunce, lépe lehký odklon, propustná kamenitá půda. Horský skalní druh vápencových a slepencových skal, sběr Rumunsko, Bucegi 2000 m.n.m. K disp.6ks.

Hakonechloa macra ´All Gold´ (rákosovka) množeno dělením 45 Kč

↑25-30cm,nízké kompaktní trsy. L zlatožluté, ve stínu limetkově zelené. Polostín, vlhká, ale propustná humózní půda. Dobře zimovzdorná, atraktivní travina z Japonska, připomínající miniaturní bambus. Pomaleji rostoucí kultivar, jehož trsy jsou více „ježaté“ oproti ostatním kultivarům, protože listy jsou kratší a nesklání se tolik k zemi. Pěkná v kombinaci s Hostami. Novinka! K dispozici 6ks.

Hedera helix ´Marmorata´ (břečťan) množeno oddělky 35 Kč

↑15cm,půdní pokryv, může se pnout po zdech nebo stromech do 3-5m. L stálezelené, poměrně velké, zelené s dekorativním žlutým mramorováním. Květy žlutozelené na podzim. Polostín až stín, normální propustná půda. Novinka! K dispozici 1ks.

Hemerocallis ´El Desperado´ (denivka) množeno dělením 50 Kč

↑60-80cm, trsy. L dlouhé, úzké, zelené, na zimu zatahují. K krémově žluté s kontrastním vínově červeným okem kolem žlutozeleného jícnu. Okraj květů je zřasený s tenkým vínově červeným okrajem, kvete v pozdním létě (VIII.-IX.) Slunce-polostín, normální propustná zahradní půda. Tetraploidní kultivar – květy jsou odolnější vůči nepřízni počasí a mají jasnější barvy a bujnější růst. Odolný, bohatě kvetoucí kultivar. K dispozici 2ks..

Heuchera ´Amber Waves´ (dlužicha) množeno dělením 50 Kč

↑20-30 (květy až 40cm), trsy. L velké, dlanité, nápadné medově jantarové barvy, na rubu narůžovělé. Barevný odstín listů se v průběhu roku mění. K drobné, krémové až narůžovělé, V.-VI. Polostín, středně vlhká zahradní půda. Novější kultivar z roku 2000. Novinka! K dispozici 2ks.

Heuchera ´Miracle´ (dlužicha) množeno dělením 45 Kč

↑20-40cm, trsy. L dlanité, barevně proměnlivé, v chladné části roku cihlově červené se zlatožlutým okrajem, v létě převládá zelená barva. K drobné, růžové, VI.-VII. Polostín, středně vlhká zahradní půda. Hybrid H.villosa. Novinka! K dispozici 4ks.

Heuchera ´Sweet Tart´ (dlužicha) množeno dělením 75 Kč

↑20-25cm, kompaktní trsy. L dlanitě laločnaté, po celý rok jasně limetkově zelené. K drobné v latách, sytě růžově červené, od V. do X. Polostín, středně vlhká zahradní půda. Nádherný novější kultivar se skvělým barevným kontrastem listů a květů. Krásná v sousedství kapradin s jemnějšími L. Novinka! K dispozici 3ks.

Heuchera ´Swirling Fantasy´ (dlužicha) množeno dělením  35 Kč

↑20-30cm, květy 60 cm, trsy. L fialové se stříbřitou kresbou, K růžovočervené. Trvalka do polostínu a propustné, středně vlhké zahradní půdy. K dispozici 1ks.

Heuchera x abramsii ´Canyon Duet´ (dlužicha) množeno dělením 40 Kč

5-10cm, květy až 25 cm, malé trsy. L malé, okrouhlé, zelené, K dvoutónové, růžové, časem blednoucí až do bílé. Kvete bohatě na jaře. Lehký polostín, propustná zahradní půda, která nepřesychá. Atraktivní malá, výrazně kvetoucí dlužicha do skalek. K dispozici 3ks.

Hieracium pilosella ´Niveum´ (jestřábník) množeno dělením 25 Kč 

↑3 cm, květy do 10 cm, koberce. L v růžici, výrazně stříbrošedé, květy citronově žluté v létě. Slunce, chudá písčito-kamenitá půda, velmi dobře snáší sucho. K dispozici 2ks.

Hieracium villosum (jestřábník) množeno semenem  25 Kč

↑10-30cm. L podlouhlé, sivozelené, silně chlupaté. K velké (ø 4cm), žluté, V.-VI. Plné slunce, chudá sušší kamenitá půda +Ca. V polostínu lodyhy poléhají. Alpy, Karpaty, u nás v Hrubém Jeseníku. Jeden z nejkrásnějších jestřábníků. K dispozici 5ks.

Hosta ´Blue Mouse Ears´ (bohyška, funkie) množeno dělením 75 Kč

15cm (květy 20-25cm), kompaktní trs. L modrosivé, velmi tuhé, pravidelně okrouhlé 6x5 cm. K lila fialové na krátké lodyze, konec VI.-VII. poupata i květy baňaté. Polostín, normální zahradní půda. Malá bohyška, pěkná v nádobách. K dispozici 2ks.

Hosta ´Ghost Spirit´ (bohyška, funkie) množeno dělením 125 Kč 

↑25-40cm, trsy, středně velká Hosta. L zelené, široce vejčité, bíle melírované s modře zelenou infúzí. Později nové L vyrůstají s krémově bílým až bílým středem. K bledě levandulové, VI.-VII. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. K dispozici 2ks.

Hosta ´Golden Oriole´ (bohyška, funkie) množeno dělením  75 Kč

↑30-40cm, trsy. L kopinaté, zvlněné, jasně žluté, později zelenožluté. K levandulové. Polostín, normální zahradní půda. Pěkná v nádobách, nejkrásnější je po vyrašení. K dispozici 1ks.

Hosta ´Cherish Sport´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50 Kč

↑10cm, K 20cm, malé trsy. L malé, zaoblené, zelené. K purpurové, drobné, uprostřed léta. Polostín, propustná humózní půda. vlhčeji. Použití do nádob nebo na přední okraj skalky, roste dosti pomalu. Zelená mutace ´Cherish´ s pěknými okrouhlými listy. K dispozici 1ks.

Hosta ´Kanzi´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

15-20cm, malé trsy. L lesklé, protáhle kopinaté, zelené, široký, mírně zvlněný žlutý okraj. Řapíky a stonky červené. K levandulové. Pěkný sport Hosta 'Little Red Rooster'. Novinka! K dispozici 1ks.

Hosta ´Lakeside Banana Bay´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

↑35-45cm, středně velké trsy. L velké, okrouhle srdčité, zelené s tmavším širším okrajem, střed listu se v průběhu sezony mění do žluta. K bělavě levandulové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. K dispozici 1ks.

Hosta ´London Fogg´ (bohyška, funkie) množeno dělením 150 Kč

30-35 cm, trsy. L špičaté, skvrnité a pruhované, místy zelené, místy bílé. K levandulové v létě. Stín, propustná vlhčí humózní půda. Vzácná, neobvykle zbarvená střední bohyška vhodná do nádob. V překladu „londýnská mlha“. K dispozici 1ks..

Hosta ´Quarter Note´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑25-30cm, trsy. L lesklé, tm.zelené, nepravidelné bílé okraje. Červené řapíky a stonky. K levandulové. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Málo známá malá až střední hosta. K dispozici 3ks

Hosta ´Scooter´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50 Kč

20cm (K 50cm), trsy, mírně odnožuje. L kopinaté, zelené, zlatě žluté, později krémové lemy. K dlouhé, sytě fialové, VII. Polostín až stín, normální zahradní půda. Středně velká funkie s krásně zbarvenými K a pěknými L. K dispozici 7ks.

Hosta ´Silver Threads and Golden Needles´ (bohyška, funkie) množeno dělením 75 Kč

15-20cm, malé, kompaktní trsy. L srdčité, světle zelenožluté, uprostřed L je šedobílý pás s množstvím malých zelených flíčků. K levandulové v létě. Polostín, normální zahradní půda. Malá, nádherná, exoticky vypadající bohyška registrovaná v roce 2006. Novinka! K dispozici 2ks.

Hosta ´Striped Weasel´ (bohyška, funkie) množeno dělením 350 Kč

30-45cm, trsy. L úzce kopinaté v růžici, svěže zelené až modrozelené se žlutým, v létě bílým nepravidelným žíháním, K světle levandulové v létě. Polostín, normální zahradní půda. Atraktivní středně velká bohyška registrovaná v roce 2008. Novinka! K dispozici 1ks.

Hosta ´Twist of Lime´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑15-20cm, malé, husté, rychle rostoucí trsy. L menší, kopinaté, na jaře žluté s tenkým zeleným okrajem, během léta se žlutá barva mění v krémově zelenavou. Bohatě kvete sytě fialovými K v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalek a na okraje stinnějších záhonů. K dispozici 2ks.

Leuzea conifera (levzej šiškovitá) množeno semenem 35 Kč

15-25cm, L šedozelené, na rubu šedobílé, plstnaté, dlouhé, vykrajované. Květenství připomíná šišku hnědo stříbrné barvy, z níž vyrůstají v VI.-VII. růžové nebo bílé chrpovité květy. Slunce, propustná sušší půda. V přírodě roste ve Středomoří a severní Africe v borových lesích. Rostlina připomíná miniaturní artyčok (Rhaponticum), někdy bývá řazena do rodu Centaurea. Krátkověká trvalka. Novinka!  K dispozici 5ks.

Lewisia tweedyi (levísie) semenáče ze samovýsevu 50 Kč

↑10-20cm, L dužnaté ve velkých růžicích, K velké, barva bude překvapením (může být bílá, světle růžová nebo světle meruňková), V. Polostín, propustná živnější půda, ochrana před nadměrným mokrem, hl. v zimě. Daří se ve skalničkovém skleníku či pod hustými koniferami. K dispozici 2ks.

Lilium formosanum var.pricei (lilie) množeno semenem 35 Kč

25-35cm, kompaktní trsy. L úzké, tm.zelené, K až kolem 15cm dlouhé, trubkovité na krátkých stoncích, vonné, bílé, vně s vínově červenými pruhy, VI.-VII. Slunce-polostín, propustná zahradní zem s obsahem písku nebo štěrku, -Ca, v zimě nemá ráda přemokření. Atraktivní mrazuvzdorná mini lilie do skalek a nádob původem z hor Tchaj-wanu. Novinka!  K dispozici 3ks.

Marrubium globosum (jablečník) množeno semenem z přírody 30 Kč

↑15-30 cm, kompaktní polštáře. L zaoblené, vroubkované, šedozelené až bělavé, vlnaté, velmi ozdobné. K drobné bílé v létě, nepříliš nápadné. Slunce, sušší propustná půda. Sběr Turecko, Bey Dag 900m, kamenité svahy. K dispozici 7ks.

Muehlenbeckia axillaris (mühlenbeckie) množeno dělením 30 Kč

↑5cm, plazivý keřík, časem tvoří velké koberce. L opadavé, drobné, tm.zelené. K drobné, nenápadné, žlutozelené, černé plody. Slunce-stín, propustná, v době vegetace spíše vlhčí půda, ale snáší dobře i sucho a také sešlap. U nás plně zimovzdorná. N.Zéland. K dispozici 4ks.

Oenothera acaulis v.aurea (pupalka) množeno semenem 30 Kč

↑10cm, L zelené, vykrajované, podobné pampelišce, tvoří listovou růžici. K citronově žluté od VI. do X. Otvírají se večer, ráno vadnou. Slunce až polostín, propustná zahradní půda. V zimě sucho. Novinka! K dispozici 16ks.

Onosma nanum (ruměnice) množeno semenem 30 Kč

↑10-20cm, vzpřímené trsy. L podlouhlé, tm.zelené. K trubkovité, krémově žluté na začátku léta. Slunce, sušší, propustná půda. Ochrana proti zimnímu mokru v živnějších půdách. K dispozici 13ks.

Ophiopogon sp. (sedoulek) množeno dělením 30 Kč

↑5-10cm, volné trsy. L zelené, trávovité, asi 0,5 cm široké, K drobné zvonkovité, bělavé během léta. Polostín, propustná, mírně humózní půda. Neurčený druh původem z Čínského NaPaHai. Plně zimovzdorný. K dispozici 4ks..

Paederota bonarota (rozrazilec) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-15cm, trsy. L zubaté, až 2cm dlouhé, tm.zelené na poléhavých nebo vystoupavých lodyhách. K tmavě modré nebo modrofialové, trubkovité v hroznech, V.-VI. Odklon od slunce nebo polostín, propustná kamenitá půda +Ca. Endemit jižní části východních Alp, roste ve vápencových štěrbinách. Sběr Itálie, Tremalzo 2000 m.n.m. K dispozici 11ks.

Phlomis kotschyana (sápa) množeno semenem z přírody 35 Kč

↑15-30cm, velmi husté trsy, polokeř. L bíle vlnaté, vroubkované, 2-6 cm dlouhé. K žluté v přeslenech, konec V.-VI. Slunce, nejlépe východní svahy s odklonem od poledního a odpoledního slunce, skalní štěrbiny s propustnou chudší půdou, +Ca. Turecko, slunné kopce, sutě. K dispozici 2ks.

Phlox amplifolia ´Christine´ (flox) množeno dělením 25 Kč

↑ kolem 100 cm, vzpřímené trsy. K růžové v latách, vonné, kvete v létě. Polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda. Trvalka, která netrpí padlím a udržuje si pěkné olistění i přes léto. K dispozici 3ks.

Phlox ´Georg Schnabel´ (plamenka,floxík) množeno dělením 35 Kč 

↑5-10 cm, menší koberce. L zelené, jehličkovité, K zářivě červené, IV.-V. Slunce-polostín, propustná půda. K dispozici 2ks.

Phlox paniculata ´Norah Leigh´ (flox) množeno dělením 95 Kč

↑70-90cm, trsy. L zelené, krémově lemované, pestré, krémová barva často dominuje. K bílé až světle růžové, střed sytě malinově růžový, VII.-IX. Polostín, mírně vlhká zahradní půda. Raritní, velmi ozdobná odrůda jak listem, tak květem. Novinka! K dispozici 4ks.

Pinellia cordata množeno dceřinými hlízkami 75 Kč

↑15-30 cm, hlíznatá áronovitá rostlina. L střelovité, zelené, kolem žilek stříbřité, rub purpurový. V místě, kde řapík nasedá na čepel se tvoří pahlízka. K drobný nažloutlý toulec 4-7cm dlouhý s nápadným dlouhým bičovitým výrůstkem. Roste na vlhkých stinných místech v JV Asii do 800 m.n.m. Mrazuvzdosnost je udávána mezi -10 až -15 °C, ale zimovzdornost venku nemám ověřenou, pěstuji ji v kontejnerku a zimuji v tmavém sklepě, kde nemrzne. Velmi zajímavá novinka! K dispozici 3ks.

Polygonatum graminifolium (kokořík) množeno dělením 50 Kč - v prům. III.-V. Slunce, sušší propustná, písčito kamenitá půda. Domácí rostlina suchých stepních svahů a okrajů skal, velmi dobře snáší sucho. Nový název mochny je Potentilla incana. K dispozici 3ks.

Potentilla dickinsii (mochna) množeno semenem 30 Kč

↑ jen do 5cm, kompaktní trsíky. L leskle tmavě zelené, na rubu stříbřitě šedé. K žluté 1,5 cm v průměru. Slunce, propustná půda, miniskalky, dobře roste v travertinu. Japonsko. K dispozici 10ks.

Primula auricula (prvosenka aurikule) množeno semenem z přírody 35 Kč - vyprodáno

10-15cm, trsy. L lysé, zelené, pomoučené, K zlatožluté na jaře. Odklon od poledního slunce, propustná půda, +Ca. Vhodná do štěrbin. Sběr Dolomity. K dispozici 1ks.

Primula latifolia (prvosenka) množeno semenem z přírody 30 Kč

↑5-20cm. L v přízemní růžici, široce podlouhlé, až 15cm dlouhé, v horní polovině zubaté, variabilní. K 1,5-2cm v průměru, červenofialové až fialové, při odkvětu modré, v jednostranném okolíku. Kvete na jaře (IV.-V.). Odklon od slunce až polostín, propustná, vlhčí kamenitá půda s trochou humusu, -Ca. V zimě sušeji. Vhodná do miniskalek nebo do štěrbin orientovaných k severu. V přírodě roste ve skalních štěrbinách kyselých hornin v horách JZ Evropy (hlavně Pyreneje a JZ Alpy). Sběr Francie, Mt.Cenis 2100 m.n.m. K dispozici 2ks.

Primula juliae (prvosenka) množeno dělením 35 Kč

5-10cm, koberec. L sytě zelené, lesklé, plně se vyvíjí při odkvětu. K 2,5 cm v ø, růžovofialové se žlutým očkem, kvete bohatě od poloviny III. do zač. V. Lehký polostín, středně vlhká, nevysychavá humózní zahradní půda. K dispozici 3ks.

Primula kisoana (prvosenka) množeno semenem 40 Kč

5-10cm, květy 15-20cm, trsy. L velké, okrouhlé, okraje nařasené až mělce laločnaté. K růžové až růžově fialové na jaře, po 2-6 v okolících. Polostín až stín, vlhčí humózní propustná půda. Původem z Japonska (Honšú, Šikoku). Novinka! K dispozici 3ks.

Primula marginata ´Purpurine´ (prvosenka) množeno dělením 40 Kč

5-10 cm, malé trsy. L v růžicích, zelené, pomoučené, zubaté, K sytě fialové, pomoučené hrdlo, III.- IV. Slunce nebo lehký odklon, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sází se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře roste v travertinu. K dispozici 6ks.

Primula marginata ´Winifred´ (prvosenka) množeno dělením 40 Kč 

5-10 cm, malé trsy. L mírně zubaté, K s odstínem více do růžova, III.- IV. Slunce nebo lehký odklon, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sází se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře roste v travertinu. Krásná a vzácná forma. K dispozici 2ks.

Primula veris ´Kathy Mc Sparron´ (prvosenka) množeno dělením 95 Kč - vyprodáno

↑5-10 cm, květy 15-20 cm, trsy. L zelené, K zlatožluté, plné na jaře. Polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda. Tato rarita byla vyšlechtěna ve Walesu. Novinka! K dispozici 1ks.

Primula villosa ´Falkert´ (prvosenka) množeno semenem 35 Kč 

5-10cm, malé trsy. L masité v úhledné růžici, zelené, K výrazně růžově červené s bílým okem na krátkých stoncích, bohatě kvete v IV.-V. Skalní štěrbiny s odklonem od poledního slunce, propustná půda. K dispozici 2ks.

Primula x goebelii ´Typ Kummert´ (prvosenka) množeno dělením 40 Kč

5-15 cm, trsy. L v růžicích, zelenošedé, pomoučené, drobně zubaté. K světle fialové, III.- IV. Slunce nebo lehký odklon, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sází se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře roste v travertinu. Pěkný hybrid Primula auricula x P.villosa, připomínající robustnější P.marginata, vzácně nabízený! Novinka! K dispozici 3ks.

Primula x miniera ´Stradbrook Charm´ (prvosenka) množeno dělením 40 Kč

5cm, malé trsy. L v růžicích, malé zelené s okrovým okrajem, K sv.růžově fialové. Odklon od slunce, chráněné skalní štěrbiny, středně vlhko, v zimě sušeji, propustná půda +Ca. Dobře prospívá i na venkovní skalce. Kříženec P.allionii x P.marginata. K dispozici 4ks.

Primula x pubescens (prvosenka) množeno semenem 25 Kč

↑10-15 cm, trsy. L zelené, K v různých barvách v květnu (některé už kvetly, u těchto je barva popsána na štítku, nejčastější jsou odstíny fialové a krémové barvy). Slunce-polostín, propustná půda +Ca. K dispozici více než 15ks.

Primula x pubescens ´Crimson Velvet´ množeno dělením 40 Kč

↑10-15 cm, trsy. L v růžicích, zelené, na okrajích zvlněné a lehce zoubkované, K vonné, tmavě fialově červené s krémově bílým očkem, V. Slunce-polostín, propustná půda +Ca. Novinka! K dispozici 8ks.

Primula x pubescens ´Cherry´ množeno dělením 60 Kč - vyprdoáno

10-15cm, L v růžicích, zelené, kožovité, K třešňově červené, V. Odklon od slunce, skalní štěrbiny, středně vlhko, propustná půda +Ca. Pro svoji barvu květů velmi atraktivní, žádaná zahradní aurikule. K dispozici 1ks.

Ruellia humilis (divoká petúnie) semenáčky ze samovýsevu  35 Kč

↑20-40cm, trsy až keříky. L zelené, chlupaté, podlouhlé až vejčité, 3-8cm dlouhé, raší pozdě, až v květnu. K levandulově fialové, pětičetné, až 3cm široké, připomínající drobnou petúnii. Kvete VII.-IX. Květy bývají otevřené hlavně ráno a dopoledne. Slunce - polostín, sušší kamenitá půda. U mne je plně zimovzdorná, roste bez problémů i ve velmi suché a chudé kamenité půdě. V přírodě roste v centrální a východní části USA na prériích, loukách, pastvinách a suchých lesních okrajích. K dispozici 1ks

Rumex scutatus ´Silver Shield´ (šťovík) množeno dělením 35 Kč

↑20-40cm, velké trsy až koberce. L ozdobné, štítovitého tvaru, stříbrné se zelenými žilkami a okrajem, K nenápadné v VI. Slunce až polostín, propustná, spíše živnější půda, obecně je ale hodně tolerantní a dobře snáší sucho. Půdopokryvná rostlina, do skalek příliš robustní. Listy kyselé chuti se dají v rozumné míře konzumovat, obsahují kyselinu šťavelovou. Novinka! K dispozici 6ks.

Saponaria ´Rosenteppich´ (mydlice) množeno řízkováním 35 Kč

↑10cm, rozsáhlé polštáře. L tmavě zelené, K velké, růžové, V.-VI., velmi bohatě kvete. Slunce, sušší propustná půda. Vhodná nad zídky a na velké plošiny. Málo známý kříženec S.ocymoides a S.x olivana. K dispozici 1ks.

Saxifraga ´April Showers´ (lomikámen) množeno dělením 30 Kč

↑5cm, v květu až 15cm, bochánky až ploché polštáře. L v ozdobných menších šedavě stříbřitých růžicích, K krémově bílé, V.-VI. Skalní štěrbiny, lehký odklon od poledního slunce, propustná kamenitá půda +Ca. Nedávná novinka ve skupině „stříbrných“ lomikamenů! K dispozici 1ks.

Scilla scilloides (ladoňka) množeno semenem 30 Kč

↑15-20 cm, L úzké, zelené, vyrůstají v létě před květem. K nafialověle růžový v dlouhých hroznech, VIII.-X. Slunce nebo lehký polostín, propustná zahradní půda. Těžiště výskytu v přírodě je v Číně a Japonsku. Tato léčivá rostlina bývá nověji řazena do rodu Barnardia. K dispozici 2ks.

Sedum album ´Leuchtfeuer´ (rozchodník) množeno dělením 25 Kč

5cm, koberce. L podlouhlé, tučné se zajímavým, těžko popsatelným zbarvením, které je nejhezčí brzy na jaře, kdy převládá lososově růžová barva. Během roku je olistění zeleno-žluto-růžové. K bílé, VI.-VII. Slunce, propustná písčitá nebo kamenitá půda. Dobře snáší sucho. K dispozici 5ks.

Sedum takesimense ´Atlantis´ (rozchodník) množeno dělením 40 Kč

↑10-15cm, kompaktní trsy. L velmi ozdobné, zelené, krémově lemované a zubaté, některé celé krémové až bílé, na podzim mohou být i růžově naběhlé. K žluté v plochých okolících, VI.-VII. Slunce až polostín, sušší propustná hlinitopísčitá půda. Nádherný, pomalu rostoucí rozchodník korejského původu, vznikl jako samovolná mutace kultivaru ´Gold Carpet´ v americkém Michiganu v roce 2013. Novinka! K dispozici 1ks.

Sempervivum arachnoideum ´Lemon Babies´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑3cm, v květu 10-15cm, kompaktní bochánky limetkově zelených, mírně pavučinatých růžic o průměru 3,5cm. Konce L mají někdy náběh do oranžova. K růžové, VI. Slunce, sušší propustná půda. Novější, vitální kultivar s poměrně stabilním zbarvením, který vyšlechtil v roce 2008 v Německu Volkmar Schara. K disp.6ks.

Sempervivum arachnoideum ´Moondrops´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑do 5cm, v květu 10-15cm, kompaktní bochánky středně velkých kulovitých růžic o průměru 5-7cm, které jsou mírně pavučinaté. Jejich barva je světle žlutavě zelenošedá, rub L může mít po část roku i vínové zabarvení. K růžové, VI. Slunce, sušší propustná půda. Americký kultivar z 90.let. Novinka! K dispozici 2ks.

Sempervivum arachnoideum ´Snow Baby´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑3cm (v květu 10-15) cm, skupiny mírně pavučinatých růžic až polštáře. Růžice jsou na jaře téměř celé bordově červené, během léta se červená barva postupně vytrácí a na podzim převládá olivově okrová barva. K růžové. Slunce, propustná půda. K dispozici 5ks

Sempervivum ´Giftzwerg´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑3cm, květy 10-15cm, husté trsy až polštáře masitých růžic, které mají na jaře měděný nádech, v létě převládá zelená, konce L jsou bronzové. K růžové v létě. Slunce, sušší propustná půda. Novinka! K dispozici 4ks.

Sempervivum ´Chocolate Pepper´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑4cm, květy 10cm, kompaktní skupiny masitých růžic odstínů hnědé barvy. K růžové v létě. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný. Neobvyklá barva! K dispozici 2ks.

Sempervivum ´Red Delta´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑5cm, květy 15-20cm, skupiny větších, masitých růžic vínově červené barvy s kontrastními špičkami. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný. K dispozici 4ks.

Sempervivum ´Rio de Janeiro´ (netřesk) množeno dělením 30 Kč

↑5 cm, květ 12cm. L v růžicích, které jsou na jaře uprostřed vínově červené až hnědočervené, horní třetina listů je světe olivově zelená, později až nažloutle zelená. Květy světle růžové. Slunce, propustná sušší půda. Velmi atraktivní netřesk. K dispozici 4ks.

Seseli gummiferum (sesel) množeno semenem 25 Kč

↑ do 75cm, trsy. L namodrale stříbrné, velmi jemně dělené. K v okolících bílé až bledě růžové, VI.-IX. Slunce, sušší propustná půda. Dvouletka nebo krátkověká trvalka po odkvětu vytvoří semena a většinou uhyne. Tato nápadná a zajímavá mrkvovitá rostlina roste v přírodě ve východní Evropě na Krymu a kolem Egejského moře na skalnatých horských svazích a na vápencových útesech v nadmořské výšce do 1000 m.n.m. K dispozici 4ks.

Sisyrinchium albidum (badil) množeno semenem 30 Kč

↑10-20cm, trávovité trsy, L velmi úzké, našedle zelené, K šestičetné, bílé nebo světle modrofialové se žlutým středem, V.-VI. Slunce - polostín, propustná sušší písčitá půda. Prérijní druh z východní části Severní Ameriky. Novinka! K dispozici 7ks

Smilacina racemosa množeno dělením 40 Kč

↑do 40cm. L zelené na lodyhách, které připomínají kokořík. K drobné, bílé v husté latě. Kyselé, červené bobule jsou jedlé, ale ve větším množství projímavé. Dobře roste v typicky hajních podmínkách, tedy v polostínu listnáčů a v mírně humózní půdě. Severoamerický druh z příbuzenstva pstročků. K dispozici 2ks.

Solidago ´Strahlenkrone´ (celík, zlatobýl) množeno dělením 40 Kč

↑50-60cm, kompaktní keřík. L podlouhle kopinaté, zelené s pilovitým okrajem. K zlatožluté v hustém latovitém soukvětí, VII.-VIII. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá zahradní půda. Odkvetlé květy se doporučuje včas odříznout. K dispozici 2ks.

Symphoricarpos orbiculatus ´Variegatus´ (pámelník) množeno řízkováním 50 Kč

↑až 150cm, středně vysoký keřík s kompaktním okrouhlým habitem. L vejčité, 2-4cm dlouhé, zelené, silně žlutě panašované. K růžové v VI., nenápadné, plody růžové, kulaté, malé. Slunce-polostín, propustná půda, nenáročný, dobře snáší řez. V chudší půdě je nižší. K dispozici 2ks

Teucrium webbianum (ožanka) množeno dělením 25 Kč

↑5-10cm, drobná suchomilná ožanka kvetoucí v létě nachovými (červenofialovými) K. Slunce, sušší propustná půda. K dispozici 1ks.

Trichophorum alpinum (suchopýrek) množeno dělením 40 Kč

↑10-20cm (v přírodě i více), zelené trávovité trsy. Květní klásek v době květu (V.-VI.) nenápadný, po odkvětu nápadné ozdobné šedobílé štětiny. Slunce, v nížinách spíše polostín a chladnější místo, vlhká půda s obsahem rašeliny. Arkticko-alpínský druh severní polokoule, jižněji jen na horách. U nás místy roste i na Vysočině. K dispozici 1ks.

Trillium cf sessile (trojčetka) množeno dělením  extra silné 600 Kč/ silné 300 Kč/ menší 150 Kč

↑25-40cm, trsy. L na stopce trojčetný, zelený až zelenomodrý, skvrnitý, K trojčetný, úzké plátky tm.červené barvy, kvete IV.-V. Polostín až stín, vlhčí humózní půda. Atraktivní rostlina do hajních podmínek. K dispozici extra silné rostliny: 3ks, silné 10ks, menší 2ks

Verbascum dumulosum (divizna) množeno semenem 35 Kč

↑15-30cm, trsy až keříky. L vejčitě kopinaté, 2-5cm dlouhé šedavě plstnaté. K citronově žluté, kolem 2cm v průměru v hustých hroznech, kvete od konce V. do VII. Plné slunce, sucho, dobře propustná kamenitá půda +Ca. Chránit před zimní vlhkostí! Jistější přezimování je ve skalničkovém skleníku. Pochází z Turecka (Anatolie). K dispozici 2ks.

Veronica aphylla (rozrazil) množeno semenem 35 Kč 

↑5-8cm, malé polštáře. L sytě zelené, elipsovité, nahloučené v růžicích. K drobné, čtyřcípé, sytě modré, tmavě proužkované v chudých hroznech, kvete na začátku V. Slunce, v nížinných skalkách volíme raději chladnější místo s lehkým odklonem nebo východní svah s propustnou, středně vlhkou půdou. V přírodě roste v Pyrenejích, Apeninách, na Balkáně a v Karpatech na travnatých holích, zarostlých sutích a drolinách, většinou na vápenci, v Tatrách vzácně i na žule. K dispozici 2ks.

Vinca herbacea (brčál bylinný) množeno dělením 25 Kč

↑5-10 cm. L kopinaté až eliptické, zelené na dlouhých šlahounech, na zimu zatahuje. K sytě fialovomodré, až 3 cm v ø, na jaře. Slunce, propustná sušší půda, +Ca. Roste na Balkánu až po jižní Slovensko a v Malé Asii. Stepní druh. K dispozici 1ks.

Vinca minor ´Markéta Müllerová´ (brčál menší, barvínek) množeno dělením 30 Kč

↑5-10 cm, koberce. L zelené, mladé listy výrazně žluté, krásně kontrastují s bílými K v IV.-V. Slunce-polostín, lehčí, mírně vlhká půda. Vzácný kultivar. K disp.3ks.

Yucca harrimaniae (juka) množeno semenem z přírody 75 Kč

↑ i šířka kolem 30cm, květenství kolem 60cm. L ve větších růžicích, namodrale zelené, na okrajích vláknité, stálezelené, tuhé, užší, na koncích pichlavé. K velké, krémové v hroznovitém květenství, V.-VI. Kvetou jen starší rostliny. Plné slunce, chudá velmi propustná kamenitá půda, sucho. U nás nenáročná a plně zimovzdorná. V přírodě roste v Sev.Americe na pouštních svazích a plošinách na vápencových a sopečných půdách. Sběr USA - Utah 1555 m.n.m. Velmi krásná malá juka, trocha exotiky na skalku. Pokud nadzemní část uhyne, může znovu obrůst z kořenů. K dispozici 8ks.

Zygadenus elegans množeno semenem z přírody  40 Kč

↑15cm, trsy. L trávovité, dlouhé, zelené. K ve tvaru hvězdy, krémové se zelenavými skvrnami v kompaktním hroznovitém květenství, V.-VI. V zemi má podlouhle vejčitou cibuli. Slunce až polostín, vlhčí hlinitá půda. V zahradě se jeví jako dosti přizpůsobivá. Sběr USA, Colorado, 3660 m.n.m. Vynikající nízká alpínská forma. V přírodě roste v Severní Americe na vlhkých loukách a pastvinách, na březích řek a jezer a v otevřených jehličnatých lesích, a některé formy mohou dorůstat až kolem 50 cm. Celá rostlina je jedovatá. Někdy bývá řazena do rodu Anticlea. K dispozici 3ks.

 

Nové rostliny pro jaro 2023: (prodejné již nyní)

Androsace himalaica 40 Kč K dispozici 2ks 

Campanula garganica ´Blue Gown´ 35 Kč K dispozici 2ks
Centaurea simplicicaulis 30 Kč K dispozici 4ks
Centaurea triumfettii ssp.stricta 30 Kč K dispozici 9ks
Clematis alpina (růžový) 40 Kč K dispozici 4ks
Dicentra cucullaria 45 Kč K dispozici 4ks
Hepatica nobilis ´Rubra Plena´ 395 Kč - již vyprodáno
Hepatica trans-japonica ´Ulfin´ 750 Kč K dispozici 2ks
Chrysanthemum arcticum 35 Kč K dispozici 6ks
Iris sp. (Alexino Brdo - K žlutý) 35 Kč K dispozici 2ks
Phlox ´Sirius´ 35 Kč K dispozici 2ks
Silene davidii 40 Kč K dispozici 6ks
Veronica repens ´Sunshine´ 30 Kč K dispozici 3ks
 

Fotografie některých nabízených rostlin najdete zde:

pereny.rajce.idnes.cz/Nabidka_rostlin_podzim_2022/

(návrat z fotogalerie šipkou zpět v levém horním rohu)

Aktualizováno 31.12.2022 

 
Revize a přidání nových rostlin do seznamu bude provedena po skončení zimy, nejpozději 2.4.2023