Nabídka přebytků okrasných rostlin jaro 2022

Objednávejte prosím na e-mail: mojcom@email.cz 

Nabídka obsahuje přebytky skalniček, trvalek, hajních rostlin, okrasných travin a hlíznatých rostlin. Všechny rostliny jsou zakořeněné v plastových kontejnerech. Substrát je složen ze směsi přesáté kamenité zeminy, někdy s přídavkem Ekogritu (drcený Liapor) nebo Zeolitu. U hajních rostlin, kapradin a u některých trvalek obsahuje substrát ještě díl kompostové zeminy, případně malý podíl rašeliny. Položky označené jako novinka jsou nové v mém sortimentu. Většina položek je k dispozici jen v omezeném množství do 10ks od rostliny. Ceny jsou v Kč za kus. Preferuji osobní odběr rostlin dle domluvy (zde poskytuji slevu 10-20%), zaslání poštou je možné, posílám jako „balík do ruky“, levněji vyjde „balík na poštu“.

L = list, K = květ, cf = druhové určení nejisté

 

Fotografie některých nabízených rostlin najdete zde:

pereny.rajce.idnes.cz/nabidka_rostlin_jaro_2022

(návrat z fotogalerie šipkou zpět v levém horním rohu)

 

Androsace jacquemontii (pochybek) množeno dělením 35 Kč

↑ 3-8 cm, L jemně chlupatý v růžicích. K zářivě sytě tmavorůžový v okolících, V. Lehký odklon od slunce, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu, +Ca. Himálaj. Dobře roste a kvete i v nížině.

Androsace sempervivoides (pochybek) množeno dělením 30 Kč

↑4-8 cm, menší polštáře, L zelené v růžicích. K hedvábně růžové v úhledných okolících, konec IV.-V. Lehký odklon od slunce, propustná, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu.

Androsace sempervivoides x mucronifolia (pochybek) množeno dělením 35 Kč

↑2cm, v květu 5cm, malé skupiny růžic nebo polštářky, L zelené v menších růžicích. K růžové se žlutým, později tm.růžovým očkem v úhledných okolících, konec IV.-V. Lehký odklon od slunce, propustná, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu.

Anemone nemorosa  (sasanka hajní) množeno dělením oddenků

Všechny kultivary sasanky hajní se sázejí do polostínu a mírně humózní, zjara vlhké půdy. Kvetou v dubnu. Koncem jara nebo v létě zatahují, raší až v březnu nebo na začátku dubna. Oddenky jsou zasázeny v kontejnerech. Rostliny byly děleny v době kvetení, což zaručuje pravost odrůd.

´Edgar´ 50 Kč

↑15cm, L zelené. Tato raná sorta byla nalezena ve Švýcarsku. Jedná se o typ Bracteata se širokými, bělavě zelenými listeny, které jsou velmi nápadné. Dobře roste. Novinka!

´Green Dragon´ 60 Kč

↑10-15cm.Typ Bracteata s poloplnými až plnými květy, které mají širší plátky bílé barvy, více či méně zeleně probarvenými.

´Vestal´ 50 Kč

↑15 cm. Je stále často nabízena jako ´Pleniflora´ nebo ´Flore Plena´. Symetricky plné, jasně bílé květy, které se podobají biedermeierovské růžičce. Čas od času se objevují i zelenkavé květy, které zvyšují přitažlivost. Kvete jako poslední ze všech odrůd, někdy až do konce května. Byla zavedena do kultury již v 19.století botanikem Maxem Leichtlinem. Mírně přirůstá, bohatě kvete.

Antennaria dioica var.borealis ´Roy Davidson´ (kociánek) množeno dělením 35 Kč

↑ do 3cm, květy do 7 cm, hustý kobereček. L stříbřitě zelené v malých růžicích. K růžově červené v malých hlávkách, V.-VI. Odklon od slunce, propustná, středně vlhká půda -Ca. Nevhodný na stanoviště s poledním a odpoledním úpalem!.

Aphyllanthes monspeliensis (metel, bezlístka) množeno dělením 45 Kč

↑kolem 30cm, trsy drátovitých lodyh šedozelené, někdy až namodralé barvy, listy značně redukované. K jednotlivé (vzácněji po 2-3), šestičetné, modré s tmavší žilkou uprostřed. V.-VI. Roste na suchých slunných místech, na kamenitých svazích, většinou na vápenci v jihozápadní části mediteránní Evropy a v severní Africe v nadmořských výškách od 100 do 1500 m. Dříve se z kořenů této rostliny vyráběly rýžové kartáče. Z mléka ovcí a koz, spásajících tuto rostlinu, se vyrábějí sýry specifické chuti. Já ji pěstuji ve studeném skleníku, venku je její přezimování nejisté (uvádí se kritická teplota -12°C). Uplynulou mírnou zimu rostliny zdárně přezimovaly bez ochrany venku. Novinka!

Arabis sp. (huseník) množeno semenem z přírody 25 Kč

↑10-20cm, polštáře. L našedle zelené, K bílé. Huseník sbíraný v Pirinu, 2000m.n.m., pravděpodobně A.alpina nebo A.caucasica. Slunce-polostín, propustná půda. Novinka!

Aster amellus (hvězdnice chlumní) množeno dělením 

Vytrvalá bylina, rostoucí u nás na teplých, suchých kamenitých místech, kvete v létě (VII.-IX.). Listy má našedle zelené, kopinaté. Nabízené odrůdy tvoří trsy, velmi dobře snáší sucho a netrpí padlím.  Sázíme je nejlépe na slunné stanoviště s propustnou půdou. 

´Brilliant´  45 Kč

↑60-70 cm, kvete jasně fialovo-růžovými květy se žlutými středy. Výhony jsou pevné, vzpřímené s krátkým větvením. Kultivar byl vyšlechtěn v roce 1953 Thomasem Carlilem.

´Rosa Erfühling´ 45 Kč 

↑50-60 cm, K růžové, žlutý střed.

´Rudolph Goethe´ 45 Kč

↑60-75 cm, kvete stř. velkými (5-6 cm), levandulově zbarvenými úbory se žlutými terči. Habitus pevný, kompaktní, lodyhy četně větvené. Odrůda byla vyšlechtěná již v roce 1914 a dodnes patří mezi velmi oblíbené a vysazované trvalky. Spolehlivý kultivar i pro méně ideální podmínky, netrpí padlím.

Astilbe ´Fanal´ (čechrava) množeno dělením 60 Kč 

↑50-60cm, zvolna rostoucí trsy. L dělené, tm.zelené, při rašení hnědě červené. K v bohatých latách, granátově červené, VI.-VII. Polostín, stále vlhká humózní půda (rašelina+kompost), -Ca. Jen 2ks!

Begonia grandis ssp.evansiana (begónie, kysala) množeno hlízkami 40 Kč

↑30-60cm, v zemi malé kulaté hlízky, z nichž velmi pozdě na jaře raší velké, 10-20cm dlouhé nesouměrně srdčité L, které jsou zelené, žilky a rub listu jsou načervenalé. Světle růžové květy vyrůstají v pozdním létě a na podzim ve shlucích na rozvětvených narůžověle červených stoncích. Polostín až stín, propustná vlhčí a živnější hlinitopísčitá půda. Pochází v východní Číny, Tchaj-wanu a jižního Japonska, roste ve stálezelených lesích, na horských svazích a v údolích na březích vodních toků až do nadmořské výšky 3400m. Mrazuvzdorná begónie, hlíza snese až -23 ºC! Zimování je možné venku pod vrstvou listí nebo v kontejneru v chladném sklepě. Omezené množství!

Calamagrostis x acutiflora ´Overdam´ (třtina) množeno dělením 20 Kč

↑60 cm, v květu 100 cm, kompaktní vzpřímené trsy. L ozdobný, výrazně podélně krémově panašovaný. K úzké hnědavé laty VI.-VIII. Nenáročná tráva pro slunce nebo polostín a propustnou zahradní půdu. Dobře snáší sucho. K dispozici jen 2ks.

Carex bohemica (ostřice) množeno semenem 30 Kč

↑25 cm, vzpřímené trsy. L úzké, zelené, nápadná velká kulovitá květenství olivově zelená, později žloutnoucí. Polostín, vlhko. K dispozici jediný kus!

Carex brevicollis (ostřice) množeno dělením 50 Kč

↑30-60 cm, trsy. L zelené, stálezelené. Květenství brzy na jaře, výrazné, buclaté, zpočátku hnědé, postupně krémové. Polostín, propustná půda. Mírné sucho snáší dobře. Roste v jižní Evropě, nejseverněji zasahuje na Slovensko do Slovenského krasu. Nejkrásnější je časně na jaře. V zahradách se pěstuje velmi vzácně. K dispozici 2 ks

Carex digitata ´Herypet´ (ostřice prstnatá) množeno dělením 35 Kč

↑15-20cm, husté trsy. L tuhý, zelený, na okraji drsný, panašovaný, listové pochvy purpurové. Kvete v IV.-V. Přizpůsobivá ostřice, upřednostňuje polostín a středně vlhké, hlinité, ale i kamenité půdy. Je stálezelená, raší již začátkem IV., odstřihují se jen zaschlé listy. Vzácná ostřice českého původu! Jen 2ks!

Carex muskingumensis ´Bicolor Fountain´ (ostřice) množeno dělením 50 Kč

↑30cm, kompaktní trsy. L „palmovitý“, jemný, zelený s výrazným krémově bílým středovým pruhem. Kvete v létě hnědými klásky. Slunce-polostín, mírně vlhká humózní půda. Loňské listy je vhodné v předjaří odřezat. Nová selekce s výrazněji panašovanými listy.

Carex oshimensis ´Everlillo´ (ostřice) množeno dělením 30 Kč

↑20-30 cm, trsnatá stálezelená ostřice. Listy užší, žluté, v létě zelenožluté. Polostín až stín, humózní, propustná, zejména přes léto mírně vlhká půda. Zimní přikrývka listím. Novinka!

Carex platyphylla (ostřice) semenáče ze samovýsevu. 35 Kč 

↑15cm (v květu až 30cm), trsnatá. L stálezelené, našedle až namodrale zelené, někdy téměř stříbrné, nápadně široké (2-4 cm), poměrně krátké. Květenství malé okrasné hodnoty na jaře. V přírodě roste na skalnatých svazích a potočních březích na východě Kanady a USA. Polostín-stín, vlhčí humózní kamenitá půda. Kratší období sucha toleruje. Plně zimovzdorná! Po několika letech opět v nabídce!

Cimicifuga cf japonica (ploštičník) množeno dělením 40 Kč

↑20cm, v květu 60cm, kompaktní trsy. L zelené, dělené, K drobné, bílé v kláscích v pozdním létě. Pěkná trvalka do polostínu, preferuje mírně vlhké, propustné humózní půdy. Novinka!

Convallaria majalis ´Hofheim´ (konvalinka) množeno dělením 35 Kč

↑15-20cm. Sbírková konvalinka, jejíž listy jsou lemované krémově žlutou linkou. Květy vonné, bílé na jaře. Polostín, propustná, trochu humózní půda.

Cymbalaria muralis ´Nana Alba´ (zvěšinec, cymbálek) množeno samovýsevem 25 Kč

↑5cm, malé kompaktní trsy. L světle zelené, na okraji s laloky, v obryse ledvinité. K bílé se žlutou skvrnou v ústí pysku. Kvete od jara až do podzimu. Polostín až stín, propustná vlhčí půda. Mělce kořenící, krátkověká trvalka, na stanovišti se udržuje samovýsevem. Syn.Linnaria palida ´Nana Alba´.

Delphinium menziesii (ostrožka) množeno semenem 30 Kč

30-60cm. L zelené, dělené. K velké, tmavě modré v hroznech, VI.-VII., často opakuje kvetení až do podzimu. Slunce, propustná vlhčí hlinitá půda. Toleruje i sušší místo s kamenitější půdou, pak je nižší. Sev.Amerika.

Dianthus pavonius (hvozdík) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-10cm, menší polštáře. L trávovité, tm.zelené, K velké, nachově růžově červené, na rubu zelenavě žluté, na noc se zavírají, konec V.-VI. Slunce, nejlépe dopolední, východní štěrbiny skalky, propustná půda +Ca. Sběr francouzské Alpy, 2700 m.n.m. Silné rostliny! Novinka!

Epimedium macrosepalum (škornice) množeno dělením 85 Kč

↑15-30cm, trsy, L zelené, K velké (možná největší v rodu Epimedium), růžově-fialové, uvnitř bílé, IV.-V. Polostín, propustná vlhčí, mírně humózní půda.

Eranthis hyemalis ´Grünling´ (talovín) výběr semenáčků ze samovýsevu  40 Kč

↑10 cm, v předjaří raší zelené palmovité listy, které během jara zatahují. K žluté s nepravidelnými zelenými pruhy, II.-III. Polostín, propustná vlhčí humózní půda. Vzácná hajní rostlina.

Eranthis hyemalis ´Schlyter´s Triumph´ (talovín) výběr semenáčků ze samovýsevu  80 Kč

↑10 cm, v předjaří raší zelené palmovité listy, které během jara zatahují. K oranžové, II.-III. Polostín, propustná vlhčí humózní půda. Vzácná hajní novinka.

Eryngium spinalba (máčka) množeno semenem 35 Kč

↑15-20cm, v květu 40-50cm. L pichlavé, stříbřitě zelené, dělené, K až 7 cm velké, stříbřité, VI.-VII. Slunce-polostín, sušší kamenitá půda. Endemit JZ Alp, kde roste na vápenci v nadmořských výškách 1000-2100 m. Novinka!

Fibigia lunarioides množeno semenem 30 Kč

↑5-30cm, trsy až polokeře. L popelavě bílo-huňaté, kopinaté až čárkovité. K žluté v krátkém hroznu. Plody okrouhlé šešule. Slunce, sucho, propustná kamenitá půda. V přírodě roste v JV Evropě (Řecko, Kréta).

Ficaria sp. Flore Pleno Group (orsej) množeno dělením 50 Kč          

↑10cm. L lesklé, zelené s málo zřetelnými stříbřitými, v centru hnědavými skvrnami. Koncem jara zatahuje. K sytě zlatožluté, plné, III.-IV. Polostín, propustná vlhčí půda s obsahem humusu. 

Ficaria ´Brazen Hussy´ (orsej) množeno dělením 50 Kč

↑10 cm. L kovově lesklé, čokoládově hnědé, koncem jara zatahuje. K sytě žluté, jednoduché, III.-IV. Polostín, propustná vlhčí půda s obsahem humusu. Skvělý kontrast listů a květů! Poslední kus.

Galanthus nivalis ´Blonde Inge´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 195 Kč

↑10-15cm, trsy. L úzké, zelené až zelenošedé. K bílé, kalíšek zelený, znaky uvnitř květu žluté (v prvním roce po výsadbě mohou být žlutozelené). II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Je to jedna z nejlépe rostoucích „žlutých“ sněženek. Byla nalezena v roce 1977 na starém hřbitově v Burscheidu. Rarita! Novinka!  V každém kontejnerku jsou minimálně 3 květuschopné cibulky.

Galanthus nivalis ´Elfin´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 75 Kč 

↑8cm, trsy. L úzké, šedozelené, jen asi 5cm dlouhé, K bílé se zelenými špičkami, II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Pěkná malá sněženka nalezená v roce 1997 ve Wroxhallu ve Warwickshire. Novinka! V každém kontejnerku jsou minimálně 2 květuschopné cibulky.

Galanthus nivalis ´Flore Pleno´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 30 Kč

↑10-15cm, trsy. L úzké, zelené, K bílé, plné. II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Asi nejlépe rostoucí plnokvětá sněženka, dobře se množí. K dispozici jediný kontejnerek se 2 cibulkami.

Gentiana asclepiadea (hořec tolitovitý) množeno semenem 35 Kč

do 50cm, trsy. L zelené, K modré v paždí L. Polostín, stř.vlhká, humózní půda. Omezené množství.

Geranium maculatum ´Espresso´ (kakost) množeno dělením 40 Kč

↑30-50cm, trsy. L dlanité, zvláštní tmavé, zejména zjara hnědé barvy, K světle růžové, V.-VII. Slunce-polostín, propustná hlinitopísčitá půda, za delšího sucha vděčný za zálivku. Ve výsadbách pěkně kontrastuje se zelenolistými trvalkami.

Geranium phaeum ´Springtime´ (kakost) množeno dělením 30 Kč

↑30-45cm, v květu až 60cm, trsy. L dlanité, zjara velmi ozdobné - zelené, uprostřed krémové s vínově červeným mramorováním. K menší, tm.fialové koncem jara. Slunce-polostín, normální propustná zahradní půda. Dobře snáší občasné sucho. Poslední 2 kusy.

Geranium sanguineum ´Elke´ (kakost) množeno dělením 40 Kč

10-20 cm, poléhavé porosty. L dlanité, hluboce vykrajované, tm.zelené, K tmavě růžové s červenými žilkami, světlejší až bělavé očko a okraje květu, který má 3-4cm v průměru. V.-VII. Slunce, chudá, suchá, propustná půda, +Ca. Jeden z nejhezčích kultivarů G.sanguineum. Nenáročný.

Geranium ´Terre Franch´ (kakost) množeno dělením  30 Kč

↑45cm. L zelené, podobné G.renardii. K velké, modré, žilkované, V.-VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda. Bohatě kvetoucí, sucho tolerující kříženec G.platypetalum x G.renardii.

Globularia incanescens (koulenka našedlá) množeno dělením 35 Kč 

↑10cm, nízké trsy. L šedozelené, na zimu opadávají. K světle modré v hlávkách 15mm v ø, V.-VI. Plné slunce, teplo, sucho.

Gypsophila petraea (šater) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-15cm, husté trsy. L čárkovité, 2-5cm dlouhé, jen 1mm široké, zelené nebo zelenošedé. K bílé nebo světle růžové v hustém polokulovitém květenství, VI.-VII. Slunce, lépe lehký odklon, propustná kamenitá půda. Horský skalní druh vápencových a slepencových skal, sběr Rumunsko, Bucegi 2000 m.n.m. Novinka!

Hemerocallis ´El Desperado´ (denivka) množeno dělením 60 Kč

↑60-80cm, trsy. L dlouhé, úzké, zelené, na zimu zatahují. K krémově žluté s kontrastním vínově červeným okem kolem žlutozeleného jícnu. Okraj květů je zřasený s tenkým vínově červeným okrajem, kvete v pozdním létě (VIII.-IX.) Slunce-polostín, normální propustná zahradní půda. Tetraploidní kultivar – květy jsou odolnější vůči nepřízni počasí a mají jasnější barvy a bujnější růst. Odolný, bohatě kvetoucí kultivar. Poslední 2 kusy.

Hepatica nobilis (jaterník podléška) semenáčky ze samovýsevu  40 Kč

↑10-15 cm, L trojčetné, zelené. K středně modré, III.-IV. Nenáročná hajní rostlina do polostínu a propustné, mírně humózní půdy. Mírné sucho toleruje.

Heuchera ´Swirling Fantasy´ (dlužicha) množeno dělením  35 Kč

↑20-30cm, květy 60 cm, L fialové se stříbřitou kresbou, K růžovočervené. Trvalka do polostínu. Jen 2ks.

Hieracium pilosella ´Niveum´ (jestřábník) množeno dělením 25 Kč 

↑3 cm, květy do 10 cm, koberce. L v růžici, výrazně stříbrošedé, květy citronově žluté v létě. Slunce, chudá písčito-kamenitá půda, velmi dobře snáší sucho.

Hieracium villosum (jestřábník) množeno semenem  25 Kč

↑10-30cm. L podlouhlé, sivozelené, silně chlupaté. K velké (ø 4cm), žluté, V.-VI. Plné slunce, chudá sušší kamenitá půda +Ca. V polostínu lodyhy poléhají. Alpy, Karpaty, u nás v Hrubém Jeseníku. Jeden z nejkrásnějších jestřábníků.

Hosta ´Cookie Crumbs´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč

↑5-10cm, K až 20 cm trsy. L malé, srdčité, zelené, široké krémové okraje. K světle purpurové v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Pěkný a zajímavý sport 'Tiny Tears', Vhodná do nádob, koryt  nebo suťového záhonu. Miniaturní bohyška. Poslední 2 ks.

Hosta ´Dixie Chick´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

↑10-20cm, trsy. L tuhé, tmavě zelené, lesklé, tenké bělavé okraje. K fialové v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do nádob. Miniaturní až malá bohyška. Novinka!

Hosta ´Ghost Spirit´ (bohyška, funkie) množeno dělením 125 Kč 

↑25-40cm, trsy, středně velká Hosta. L zelené, široce vejčité, bíle melírované s modře zelenou infúzí. Později nové L vyrůstají s krémově bílým až bílým středem. K bledě levandulové, VI.-VII. Novinka!.

Hosta ´Golden Oriole´ (bohyška, funkie) množeno dělením  75 Kč

↑30-40cm, trsy. L kopinaté, zvlněné, jasně žluté, později zelenožluté. K levandulové. Polostín, normální zahradní půda. Pěkná v nádobách, nejkrásnější je po vyrašení.

Hosta ´Cherish´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

5-10 cm, K 20 cm, malé trsy. L malé, zaoblené, 6x5cm, zelené až modrozelené okraje, nepravidelné panašování, střed krémový, v létě blednoucí do téměř bílé. K purpurové, drobné, uprostřed léta. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Chránit před plži! Použití na přední okraj skalky a do nádob, roste pomalu. Nádherná miniaturní bohyška. 

Hosta ´Inaho´ (bohyška, funkie)  množeno dělením  95 Kč 

↑15-20cm, malá bohyška se zelenými, v období rašení žlutě žíhanými, oválně kopinatými, mírně zvlněnými L. K fialové, VIII.-IX. Polostín až stín, propustná humózní zem, vlhčeji. Jen 2ks.

Hosta ´Lakeside Banana Bay´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

↑35-45cm, středně velké trsy. L velké, okrouhle srdčité, zelené s tmavším širším okrajem, střed listu se v průběhu sezony mění do žluta. K bělavě levandulové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Novinka!

Hosta ´Lucky Mouse´ (bohyška, funkie) množeno dělením 125 Kč

↑10-20cm, malé trsy, malá bohyška. L okrouhlé, tuhé, modrozelené se širokými, krémově žlutými okraji. K levandulové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Novinka!

Hosta ´Moegi-Fukurin-Akikaze´(bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑10-20cm, malé trsy, malá bohyška, L zelené, K fialové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalky. Poslední kus!

Hosta ´Quarter Note´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑25-30cm, trsy. L lesklé, tm.zelené, nepravidelné bílé okraje. Červené řapíky a stonky. K levandulové. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Málo známá malá až střední hosta.

Hosta ´Risky Business´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑40-55cm, trsy. L srdčité, tm.zelené s kontrastním bílým pruhem uprostřed, který zabírá nejvýše 1/3 listu. K levandulové v létě. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Krásná, zdravě rostoucí, středně velká sorta, kterou příliš nevyhledávají plži. Novinka!

Hosta ´Scooter´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50 Kč

20cm (K 50cm), trsy, mírně odnožuje. L kopinaté, zelené, zlatě žluté, později krémové lemy. K dlouhé, sytě fialové, VII. Polostín až stín, normální zahradní půda. Středně velká funkie s krásně zbarvenými K a pěknými L. Novinka!

Hosta ´Shining Tot´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč 

↑3-6cm, květy do 15cm, malé kompaktní trsy. L velmi malé, leskle zelené, K levandulové v létě. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Pomalu přirůstající miniaturní funkie.

Hosta ´Tears od Joy´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč 

↑3-6cm (K 15 cm), velmi malé kompaktní trsy. L zelený, úzký, zvlněný, zkroucený. K levandulový, často chybí okv.plátky. Polostín až stín, normální vlhčí zahradní půda. Sport ´Tiny Tears´ pro malé stinné skalky a nádoby. Velmi zvláštní trpasličí bohyška! Poslední kus!

Hosta ´Tiny Tears´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč

↑3-6cm, květy do 15cm, velmi malé kompaktní trsy. L zelené, velmi drobné, srdčité. K levandulové zač.léta. Polostín až stín, normální vlhčí zahradní půda. Jeden z nejmenších výběrů H.venusta pro malé stinné skalky a nádoby. Poslední 2 ks.

Hosta ´Twist of Lime´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑15-20cm, malé, husté, rychle rostoucí trsy. L menší, kopinaté, na jaře žluté s tenkým zeleným okrajem, během léta se žlutá barva mění v krémově zelenavou. Bohatě kvete sytě fialovými K v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalek a na okraje stinnějších záhonů.

Chiastophyllum oppositifolium (pupovice) množeno dělením 35 Kč

10-15cm, trsy. L tence masité, zelené s vroubkovaným okrajem, K žluté v převislém květenství, VI. Polostín až stín, propustná vlhčí půda. Sukulent původem z Kavkazu do stinných partií skalky.

Chrysanthemum weyrichii (kopretina, skalková chryzantéma) množeno dělením 35 Kč

↑10-15cm, skupiny růžic až podušky. L masité, dělené, leskle zelené. K velké růžové se žl.terčem, VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda, chladnější, středně suchá místa ve skalce. Nenáročná.

Iris mellita v.rubromarginata (kosatec) množeno dělením 35 Kč

↑5-10cm, L zakrslé, zelené, srpovité, K hnědofialové, IV.-V. Slunce - polostín, propustná sušší půda.  Pěstuje se i pod názvem Iris suaveolens. 

Marrubium globosum (jablečník) množeno semenem z přírody 30 Kč

↑15-30 cm, kompaktní polštáře. L zaoblené, vroubkované, šedozelené až bělavé, vlnaté, velmi ozdobné. K drobné bílé v létě, nepříliš nápadné. Slunce, sušší propustná půda. Sběr Turecko, Bey Dag 900m, kamenité svahy.

Muscari armeniacum ´Fantasy Creation´ (modřenec) množeno dceřinými cibulkami 30 Kč

↑10-15cm, trsy. L zelené, úzké, dlouhé, K plné, modré, květenství působí nevšedním, bizarním nadýchaným dojmem, IV.-V. Slunce-polostín, propustná zahradní půda. Raritní a přitom dobře rostoucí a bohatě kvetoucí modřenec, který nevytváří semena, takže se na zahradě nestává plevelem. Jedná se o přirozenou genetickou mutaci. Novinka! V kontejnerku je několik cibulek.

Oenothera minima (pupalka) množeno semenem 20 Kč

↑10cm, malé trsy. L podlouhlé, zelené, v zimě i načervenalé. K malé žluté po celé léto. Slunce-polostín, propustná hlinitopísčitá půda. Jedna z nejmenších pupalek, sama se vysévá. Poslední kus.

Onosma nanum (ruměnice) množeno semenem 30 Kč

↑10-20cm, vzpřímený trs. L podlouhlé, tm.zelené. K trubkovité, krémově žluté na začátku léta. Slunce, sušší propustná půda. Ochrana proti zimnímu moku.

Ophiopogon sp. (sedoulek) množeno dělením 30 Kč

↑5-10cm, volné trsy. L zelené, trávovité, asi 0,5 cm široké, K drobné zvonkovité, bělavé během léta. Polostín, propustná, mírně humózní půda. Neurčený druh původem z Čínského NaPaHai. Plně zimovzdorný.

Origanum speciosum ´Nanum´ (dobromysl) množeno dělením 30 Kč

↑3 cm, kompaktní bochánky. L tm.zelené, vonné. K drobné, růžovofialové v létě. Slunce, sucho, propustná půda. Nenáročný.

Paederota bonarota (rozrazilec) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-15cm, trsy. L zubaté, až 2cm dlouhé, tm.zelené na poléhavých nebo vystoupavých lodyhách. K tmavě modré nebo modrofialové, trubkovité v hroznech, VI.-VII. Odklon od slunce nebo polostín, propustná kamenitá půda +Ca. Endemit jižní části východních Alp, roste ve vápencových štěrbinách. Sběr Itálie, Tremalzo 2000 m.n.m. Novinka!

Pachysandra procumbens (tlustonitník) množeno dělením 75 Kč

15-20 cm. L okrově hnědé, později tm.zelené, někdy se stříbřitými skvrnami, polo opadavé. K vonné v zajímavém hroznovitém květenství, smetanově bílé s kontrastními růžovo-hnědými tyčinkami. IV. Polostín-stín, propustná humózní, středně vlhká půda, -Ca. Toleruje i suchý stín. Zimovzdorná

do -30 ºC. Vzácně nabízená!

Penstemon aridus (dračík) množeno semenem 35 Kč

5-15cm, trsy. L úzké, lysé, zelené. K velké, modrofialové, až 2 cm dlouhé. Plné slunce, sucho, chudší propustná půda. Pochází ze Skalistých hor v Sev.Americe.

Penstemon hirsutus var.pygmaeus (dračík) množeno semenem 30 Kč

↑10-15cm, kompaktní trsy. L tmavě zelené, v chladné části roku až purpurové. K světle fialové, uvnitř bílé, VI.-VII. Slunce-polostín, normální propustná půda, dosti tolerantní k suchu. Nenáročný.

Phlomis kotschyana (sápa) množeno semenem z přírody 35 Kč

↑15-30cm, velmi husté trsy, polokeř. L bíle vlnaté, vroubkované, 2-6 cm dlouhé. K žluté v přeslenech, konec V.-VI. Slunce, nejlépe východní svahy s odklonem od poledního a odpoledního slunce, skalní štěrbiny s propustnou chudší půdou, +Ca. Turecko, slunné kopce, sutě. Poslední 2 ks

Phlox amplifolia ´Christine´ (flox) množeno dělením 25 Kč

↑ kolem 100 cm, vzpřímené trsy. K růžové v latách, vonné, kvete v létě. Polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda. Trvalka, která netrpí padlím a udržuje si pěkné olistění i přes léto.

Phlox ´Georg Schnabel´ (plamenka,floxík) množeno dělením  35 Kč 

↑5-10 cm, menší koberce. K zářivě červený, IV.-V. Slunce-polostín, propustná půda.

Plantago major ´Rosularis´ (jitrocel) množeno semenem 25 Kč 

10-20cm, trsy. L zelené. K zelené, velmi zajímavé, nejsou v klásku, ale vytváří talířovité útvary podobné čapím hnízdům nebo čarověníkům. Slunce-polostín, normální zahradní, nepříliš chudá půda. Zajímavost pro sběratele. Novinka!

Polypodium cambricum ´Omnilaceum Oxford´ (osladič) množeno dělením 75 Kč

↑30cm, trsy. L zelené, laločnaté, na okrajích zvlněné. Za suchého léta zatahuje a nové listy vyrůstají na podzim. Tato středomořská forma osladiče je u nás plně zimovzdorná. Polostín až stín, propustná humózní půda, snese i sušší stanoviště. Novinka! Jen velmi omezené množství.

Polypodium vulgare ´Glomeratum´ (osladič) množeno dělením 50 Kč

↑15-30cm, trsnatá skalní kapradina s ozdobnými zelenými L, které jsou často na koncích vidličnatě rozvětveny. Polostín až stín, půda propustná, mírně vlhká s obsahem humusu. Je nenáročná, snáší i občasný přísušek. Omezené množství!

Polypodium vulgare ´Ramosum Hillman´ (osladič) množeno dělením 75 Kč

↑20cm, trsy. L zelené, na koncích se vidličnatě větví. Polostín až stín, propustná humózní půda, snese i sušší stanoviště. Novinka!

Potentilla alba ´Nana´ (mochna bílá) množeno dělením 30 Kč

↑5-10 cm, trsy. L dlanitě pětičetné, zelené, na rubu šedavé, K bílé, cca 2cm v průměru, IV.-V. Slunce až polostín, propustná půda. Vzácně nabízený nižší klon mochny bílé, která roste na stepích a v sušších hájích nížin a pahorkatin střední a východní Evropy.

Potentilla arenaria (mochna písečná) množeno dělením 25 Kč

↑5cm, rozsáhlé polštáře až koberce. L šedozelené, ochmýřené, dlanitě pěti-četné, K žluté, 1,5cm v průměru, III.-V. Slunce, sušší propustná, písčito-kamenitá půda. Domácí rostlina suchých stepních svahů a okrajů skal, velmi dobře snáší sucho. Silné rostliny. Nový název této mochny je Potentilla incana

Primula auricula (prvosenka aurikule) množeno semenem z přírody 35 Kč

10-15cm, trsy. L lysé, zelené, pomoučené, K zlatožluté na jaře. Odklon od poledního slunce, propustná půda, +Ca. Vhodná do štěrbin. Sběr Dolomity.

Primula latifolia (prvosenka) množeno semenem z přírody 30 Kč

↑5-20cm. L v přízemní růžici, široce podlouhlé, až 15cm dlouhé, v horní polovině zubaté, variabilní. K 1,5-2cm v průměru, červenofialové až fialové, při odkvětu modré, v jednostranném okolíku. Kvete na jaře (IV.-V.). Odklon od slunce až polostín, propustná, vlhčí kamenitá půda s trochou humusu, -Ca. V zimě sušeji. Vhodná do miniskalek nebo do štěrbin orientovaných k severu. V přírodě roste ve skalních štěrbinách kyselých hornin v horách JZ Evropy (hlavně Pyreneje a JZ Alpy). Sběr Francie, Mt.Cenis 2100 m.n.m.

Primula marginata ´Winifred´ (prvosenka) množeno dělením 40 Kč 

5-10 cm, malé trsy. L mírně zubaté, K s odstínem více do růžova, III.- IV. Slunce nebo lehký odklon, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sází se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře roste v travertinu. Krásná a vzácná forma.

Primula x pubescens (prvosenka) množeno semenem 25 Kč

↑10-15 cm, trsy. L zelené, K v různých barvách v květnu (některé už kvetly, u těchto je barva popsána na štítku, nejčastější jsou odstíny fialové a krémové barvy). Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Salvia dorrii var.dorrii (šalvěj) množeno semenem z přírody 45 Kč 

↑30-70cm,nízký keřík. L malé, vonné, jemně šedě plstnaté, max 3,2cm dlouhé a 0,5-1,5cm široké. K v kompaktních strboulech, sytě modré, listeny růžově až nachově naběhlé. Slunce, sucho, propustná půda. V přírodě roste na suchých travnatých a křovinatých pláních a svazích do nadmořské výšky 2350m. Dává přednost dobře propustným písčitým půdám. Sběr USA – Utah. Novinka!

Saxifraga ´April Showers´ (lomikámen) množeno dělením 30 Kč

↑5 cm, v květu až 15 cm, bochánky až ploché polštáře. L v ozdobných menších šedavě stříbřitých růžicích, K krémově bílé, V.-VI. Skalní štěrbiny, lehký odklon od poledního slunce, propustná kamenitá půda +Ca. Novinka ve skupině „stříbrných“ lomikamenů!

Scabiosa sp. (hlaváč) semenáčky ze samovýsevu  25 Kč

↑10-20cm, trsy. L šedozelený, K fialově růžový, VI.-VII. Pěkná nízká trvalka na slunce i do polostínu a normální propustné, i sušší půdy. Sbírán v Bosně a Hercegovině (Goliak). Novinka, pouze 1ks.

Sedum album ´Leuchtfeuer´ (rozchodník) množeno dělením 30 Kč

5cm, koberce. L podlouhlý, tučný se zajímavým, těžko popsatelným zbarvením, které je nejhezčí brzy na jaře, kdy převládá lososově růžová barva. Během roku je olistění zeleno-žluto-růžové. K bílé, VI.-VII. Slunce, propustná písčitá nebo kamenitá půda. Dobře snáší sucho. Novinka!

Sempervivum ´Chocolate Pepper´ (netřesk) množeno dělením 30 Kč

↑4cm, květy 10cm, kompaktní skupiny masitých růžic odstínů hnědé barvy. K růžové v létě. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný. Neobvyklá barva!

Sempervivum ´Red Delta´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑5cm, květy 15-20cm, skupiny větších, masitých růžic vínově červené barvy s kontrastními špičkami. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný.

Sempervivum ´Unknown´ (netřesk) množeno dělením 20 Kč

↑5cm, květy 15-20cm, skupiny větších, masitých růžic proměnlivého zbarvení, převládá kombinace zelené a červené barvy. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný.

Senecio paupacalus (starček) množeno dělením 35 Kč

↑do5cm, kompaktní trsy až koberce. L malé, lesklé, tm.zelené, K žluté na krátkých stoncích, VI. Odklon od slunce nebo polostín, vlhká hlinitá půda, -Ca. Pochází z And, ale u nás přezimuje dobře. Poslední kus.

Seseli gummiferum (sesel) množeno semenem 25 Kč

↑většinou do 60cm, trsy. L namodrale stříbrné, velmi jemně dělené. K v okolících bílé až bledě růžové, VI.-IX. Slunce, sušší propustná půda. Dvouletka nebo krátkověká trvalka po odkvětu vytvoří semena a většinou uhyne. Tato nápadná a zajímavá mrkvovitá rostlina roste v přírodě ve východní Evropě na Krymu a kolem Egejského moře na skalnatých horských svazích a na vápencových útesech v nadmořské výšce do 1000 m.n.m.

Silene acaulis ssp.longiscapa (silenka) množeno semenem z přírody 30 Kč 

2-6 cm, polštáře 10-30cm v průměru, L zelené, K tmavě růžové, přisedlé na jaře. Slunce, v poledne a odpoledne raději lehké přistínění, propustná, mírně vlhká kamenitá půda +Ca, chladnější místo. Sběr francouzské Alpy 2600 m.n.m.

Smilacina racemosa množeno dělením 40 Kč

↑do 40cm. L zelené na lodyhách, které připomínají kokořík. K drobné, bílé v husté latě. Kyselé, červené bobule jsou jedlé, ale ve větším množství projímavé. Dobře roste v typicky hajních podmínkách, tedy v polostínu listnáčů a v mírně humózní půdě. Severoamerický druh z příbuzenstva pstročků.

Solidago ´Strahlenkrone´ (celík, zlatobýl) množeno dělením 40 Kč

↑50-60cm, kompaktní keřík. L podlouhle kopinaté, zelené s pilovitým okrajem. K zlatožluté v hustém latovitém soukvětí, VII.-VIII. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá zahradní půda. Odkvetlé květy se doporučuje včas odříznout.

Symphoricarpos orbiculatus ´Variegatus´ (pámelník) množeno řízkováním 50 Kč

↑až 150cm, malý až středně vysoký keřík s kompaktním okrouhlým habitem. L vejčité, 2-4cm dlouhé, zelené, silně žlutě panašované. K růžové v VI., nenápadné, plody růžové, kulaté, tvoří ale vzácně. Slunce-polostín, propustná půda, nenáročný, dobře snáší řez. V chudší půdě je nižší. Novinka!

Tradescantia x andersoniana ´Sweet Kate´ (podeňka) množeno dělením 75 Kč

40cm, trsy. L úzké, žluté, v létě zelenožluté, K sytě modré, trojčetné, VI.-VIII. Krásný kontrast modrých K a žlutých L. Polostín, normální zahradní půda. Rarita! K dispozici jen 2ks.

Teucrium webbianum (ožanka) množeno dělením 25 Kč

↑5-10cm, drobná suchomilná ožanka kvetoucí v létě nachovými (červenofialovými) K. Slunce, sušší propustná půda.

Trichophorum alpinum (suchopýrek) množeno dělením 40 Kč

↑10-20cm (v přírodě i více), zelené trávovité trsy. Květní klásek v době květu (V.-VI.) nenápadný, po odkvětu nápadné ozdobné šedobílé štětiny. Slunce, v nížinách spíše polostín a chladnější místo, vlhká půda s obsahem rašeliny. Arkticko-alpínský druh severní polokoule, jižněji jen na horách. U nás místy roste i na Vysočině. Novinka!

Trillium cf sessile (trojčetka) množeno dělením  600 Kč

↑25-40cm, trsy. L na stopce trojčetný, zelený až zelenomodrý, skvrnitý, K trojčetný, úzké plátky tm.červené barvy, kvete IV.-V. Polostín až stín, vlhčí humózní půda. Atraktivní rostlina do hajních podmínek. Extra silné rostliny ve velkých kontejnerech! K dispozici 2 ks.

Verbascum dumulosum (divizna) množeno semenem 35 Kč

↑15-30cm, trsy až keříky. L vejčitě kopinaté, 2-5cm dlouhé šedavě plstnaté. K citronově žluté, kolem 2cm v průměru v hustých hroznech, kvete od konce V. do VII. Plné slunce, sucho, dobře propustná kamenitá půda +Ca. Chránit před zimní vlhkostí! Jistější přezimování je ve skalničkovém skleníku. Pochází z Turecka (Anatolie). Novinka!

Veronica aphylla (rozrazil) množeno semenem 35 Kč 

↑5-8cm, malé polštáře. L sytě zelené, elipsovité, nahloučené v růžicích. K drobné, čtyřcípé, sytě modré, tmavě proužkované v chudých hroznech, kvete na začátku V. Slunce, v nížinných skalkách volíme raději chladnější místo s lehkým odklonem nebo východní svah s propustnou, středně vlhkou půdou. V přírodě roste v Pyrenejích, Apeninách, na Balkáně a v Karpatech na travnatých holích, zarostlých sutích a drolinách, většinou na vápenci, v Tatrách vzácně i na žule. Novinka!

Veronica longifolia ´Charlotte´ (rozrazil) množeno dělením 50 Kč

↑50-80cm, vzpřímené trsy. L na lodyhách tmavě modrozelené s krémově bílými okraji, K bílé v dlouhých klasech, konec VI.-VIII. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá půda. Trvalka vhodná i k řezu květů. Novinka! Poslední kus.

Veronica spicata ´Eichstetter Heidekind´ (rozrazil) množeno dělením 30 Kč

↑5cm, květy kolem 10cm, malé trsy. L tm.zelený, K sytě modrý v kláscích, VI.-VII. Slunce, propustná půda. Novinka!

Veronica teucrium ´Treehane´ (rozrazil) množeno dělením 45 Kč

↑5-15cm, nižší skalkový rozrazil zařazovaný k V.prostrata, V.teucrium, V.spicata  nebo V.austriaca. Vyniká svítivě žlutými L zjara, přes léto jsou zelenožluté. K modré na jaře. Polostín, normální propustná půda. Krásný kontrast žlutých L a modrých K. Vzácná rarita!

Vinca herbacea (brčál bylinný) množeno dělením 25 Kč

↑5-10 cm. L kopinatý až eliptický, zelený na dlouhých šlahounech, na zimu zatahuje. K sytě fialovomodrý, až 3 cm v ø, na jaře. Slunce, propustná sušší půda, +Ca. Roste na Balkánu až po jižní Slovensko a v Malé Asii. Stepní druh.

Vitaliana primuliflora (drnečka) množeno dělením 40 Kč 

↑ do 5cm, polštáře. L šedozelené v růžicích. K žluté, bohatě kvete v IV-V. Slunce, lépe s odklonem k východu, propustná půda +Ca, středně sucho. Pochází z Wallis Alps - Saas.

Vitaliana primuliflora ssp.tridentata (drnečka) množeno dělením 40 Kč 

↑ do 5 cm, husté polštáře. L zelené, v předjaří často načervenalé. K žluté, IV. Slunce, lépe s odklonem k východu, propustná kamenitá půda.

Yucca harrimaniae (juka) množeno semenem z přírody 75 Kč

↑ i šířka kolem 30cm, květenství kolem 60cm. L ve větších růžicích, namodrale zelené, na okrajích vláknité, stálezelené, tuhé, užší, na koncích pichlavé. K velké, krémové v hroznovitém květenství, V.-VI. Kvetou jen starší rostliny. Plné slunce, chudá velmi propustná kamenitá půda, sucho. U nás nenáročná a plně zimovzdorná. V přírodě roste v Sev.Americe na pouštních svazích a plošinách na vápencových a sopečných půdách. Sběr USA - Utah 1555 m.n.m. Velmi krásná malá juka, trocha exotiky na skalku. Pokud nadzemní část uhyne, může znovu obrůst z kořenů.

Zygadenus elegans množeno semenem z přírody  40 Kč

↑15cm, trsy. L trávovité, dlouhé, zelené. K ve tvaru hvězdy, krémové se zelenavými skvrnami v kompaktním hroznovitém květenství, V.-VII. V zemi má podlouhle vejčitou cibuli. Slunce až polostín, vlhčí hlinitá půda. V zahradě se jeví jako dosti přizpůsobivá. Sběr USA, Colorado, 3660 m.n.m. Vynikající nízká alpínská forma. V přírodě roste v Severní Americe na vlhkých loukách a pastvinách, na březích řek a jezer a v otevřených jehličnatých lesích, a některé formy mohou dorůstat až kolem 50 cm. Celá rostlina je jedovatá. Někdy bývá řazena do rodu Anticlea.

 

Aktualizováno 9.5.2022