Nabídka přebytků okrasných rostlin a semen léto-podzim 2021

Objednávejte prosím na e-mail: mojcom@email.cz 

Nabídka obsahuje přebytky skalniček, trvalek, hajních rostlin, okrasných travin a hlíznatých rostlin. Všechny rostliny jsou zakořeněné v plastových kontejnerech. Substrát je složen ze směsi přesáté kamenité zeminy, někdy s přídavkem Ekogritu (drcený Liapor) nebo Zeolitu. U hajních rostlin, kapradin a u některých trvalek obsahuje substrát ještě díl kompostové zeminy, případně malý podíl rašeliny. Položky označené jako novinka jsou nové v mém sortimentu. Většina položek je k dispozici jen v omezeném množství do 10ks od rostliny. Ceny jsou v Kč za kus. Preferuji osobní odběr rostlin dle domluvy (zde poskytuji slevu 10-20%), zaslání poštou je možné, posílám jako „balík do ruky“, levněji vyjde „balík na poštu“.

L = list, K = květ, cf = druhové určení nejisté

 

soubory ke stažení (tyto soubory nejsou aktualizovány, mohou obsahovat i již vyprodané položky):

pereny.rajce.idnes.cz/nabidka_rostlin_leto_2021/

semena z Jundrova 2021.doc

 

Obrázky mnoha nabízených rostlin si můžete prohlédnout kliknutím na níže uvedený odkaz (návrat šipkou zpět!)

pereny.rajce.idnes.cz/nabidka_rostlin_leto_2021/

pereny.rajce.idnes.cz/Nabidka_semen_rostlin_2021/

 

Allium brevicaule (česnek) množeno dělením 45 Kč

↑10cm, malé trsy. L velmi tenké, zelenošedé, K růžovo šedobílé v kompaktním květenství, VI.-VII. Slunce-polostín, propustná kamenitá půda. Přirůstá pomalu a neplevelí. Pochází z Turecka. Novinka!

Androsace sempervivoides (pochybek) množeno dělením 30 Kč

↑4-8 cm, menší polštáře, L zelené v růžicích. K hedvábně růžové v úhledných okolících, konec IV.-V. Lehký odklon od slunce, propustná, nepříliš suchá kamenitá půda s obsahem humusu.

Anemone nemorosa  (sasanka hajní) množeno dělením oddenků

Všechny kultivary sasanky hajní se sázejí do polostínu a mírně humózní, zjara vlhké půdy. Kvetou v dubnu. Koncem jara nebo v létě zatahují, raší až v březnu nebo na začátku dubna. Oddenky jsou zasázeny v kontejnerech, vyraší až začátkem jara. Rostliny byly děleny v době kvetení, což zaručuje pravost odrůd.

´Abendhimmel´ 40 Kč

↑10cm, tmavě modrá, velký, plochý květ. Dobře roste, bohatě kvete.

´Birka´ 40 Kč

↑10-15cm, bílé K s jasně fialovými pásy na rubu. Dobře roste.

´Bohemia´ 50 Kč

↑10-15cm, bílé poloplné květy (typ Multipetala). Vzácná sorta. K dispozici jen 2ks.

´Elisabeth´  50 Kč

↑5-10cm. Sorta sasanky hajní podobná kultivaru ´Monstrosa´, ale nižší. Nemá klasické květy, ale nazelenalé roztrhané okv.lístky, které uvnitř přecházejí do bílé. Vzácný kultivar. Botanická rarita! 

´Edgar´ 50 Kč

↑15cm, L zelené. Tato raná sorta byla nalezena ve Švýcarsku. Jedná se o typ Bracteata se širokými, bělavě zelenými listeny, které jsou velmi nápadné. Dobře roste. Novinka!

´Green Dragon´ 60 Kč

↑10-15cm.Typ Bracteata s poloplnými až plnými květy, které mají širší plátky bílé barvy, více či méně zeleně probarvenými. Novinka!

´Monja´ 50 Kč

↑10-15cm, má velké květy, jejichž barva se mění od bílé až po tmavě růžovou, uprostřed květu zůstává bílé oko. Svým bohatým a velmi raným kvetením je to velmi pozoruhodná a nezaměnitelná odrůda. Rozrůstá se mírně.

Anemone x lipsiensis (sasanka) množeno dělením oddenků 45 Kč

↑10-15cm. Kříženec A.nemorosa x A.ranunculoides. Květy světle žluté, zlatožluté tyčinky. Dobře roste a kvete.

Antennaria dioica var.borealis ´Roy Davidson´ (kociánek) množeno dělením 35 Kč

↑ do 3cm, květy do 7 cm, hustý kobereček. L stříbřitě zelené v malých růžicích. K růžově červené v malých hlávkách, V.-VI. Odklon od slunce, propustná, středně vlhká půda -Ca. Nevhodný na stanoviště s poledním a odpoledním úpalem!

Aphyllanthes monspeliensis (metel, bezlístka) množeno dělením 45 Kč

↑kolem 30cm, trsy drátovitých lodyh šedozelené, někdy až namodralé barvy, listy značně redukované. K jednotlivé (vzácněji po 2-3), šestičetné, modré s tmavší žilkou uprostřed. V.-VI. Roste na suchých slunných místech, na kamenitých svazích, většinou na vápenci v jihozápadní části mediteránní Evropy a v severní Africe v nadmořských výškách od 100 do 1500 m. Dříve se z kořenů této rostliny vyráběly rýžové kartáče. Z mléka ovcí a koz, spásajících tuto rostlinu, se vyrábějí sýry specifické chuti. Já ji pěstuji ve studeném skleníku, venku je její přezimování nejisté (uvádí se kritická teplota -12°C). Novinka!

Arabis sp. (huseník) množeno semenem z přírody 25 Kč

↑10-20cm, polštáře. L našedle zelené, K bílé. Huseník sbíraný v Pirinu, 2000m.n.m., pravděpodobně A.alpina nebo A.caucasica. Slunce-polostín, propustná půda. Novinka!

Arisaema fargesii množeno dělením hlízek 35 Kč

↑do 55cm. L velké až 60x65cm, trojčetné, zelené. K krásné a nápadné, hnědé se světlými pruhy, VI.-VII. Tuto árónovitou rostlinu pěstujeme v plastových kontejnerech, které od dubna do října umísťujeme do polostínu a často zaléváme. Po zatažení kontejnery odneseme do chladného sklepa. Je mrazuvzdorná, hlízy možno sázet i do volné půdy 20 cm hluboko do normální, přes léto vlhčí, zahradní půdy, např.mezi rododendrony nebo do hajních partií. Raší velmi pozdě. Nabízené rostliny jsou silné, květuschopné.

Aster amellus (hvězdnice chlumní) množeno dělením 

Vytrvalá bylina, rostoucí u nás na teplých, suchých kamenitých místech, kvete v létě (VII.-IX.). Listy má našedle zelené, kopinaté. Nabízené odrůdy tvoří trsy, velmi dobře snáší sucho a netrpí padlím.  Sázíme je nejlépe na slunné stanoviště s propustnou půdou. 

´Brilliant´  45 Kč

↑60-70 cm, kvete jasně fialovo-růžovými květy se žlutými středy. Výhony jsou pevné, vzpřímené s krátkým větvením. Kultivar byl vyšlechtěn v roce 1953 Thomasem Carlilem.

´Rosa Erfühling´ 45 Kč 

↑50-60 cm, K růžové, žlutý střed.

´Rudolph Goethe´  45 Kč

↑60-75 cm, kvete stř. velkými (5-6 cm), levandulově zbarvenými úbory se žlutými terči. Habitus pevný, kompaktní, lodyhy četně větvené. Odrůda byla vyšlechtěná již v roce 1914 a dodnes patří mezi velmi oblíbené a vysazované trvalky. Spolehlivý kultivar i pro méně ideální podmínky, netrpí padlím.

Astilbe ´Fanal´ (čechrava) množeno dělením 60 Kč 

↑50-60cm, zvolna rostoucí trsy. L dělené, tm.zelené, při rašení hnědě červené. K v bohatých latách, granátově červené, VI.-VII. Polostín, stále vlhká humózní půda (rašelina+kompost), -Ca. Jen 2ks!

Begonia grandis ssp.evansiana (begónie, kysala) množeno hlízkami 45 Kč

↑30-60cm, v zemi malé kulaté hlízky, z nichž velmi pozdě na jaře raší velké, 10-20cm dlouhé nesouměrně srdčité L, které jsou zelené, žilky a rub listu jsou načervenalé. Světle růžové květy vyrůstají v pozdním létě a na podzim ve shlucích na rozvětvených narůžověle červených stoncích. Polostín až stín, propustná vlhčí a živnější hlinitopísčitá půda. Pochází v východní Číny, Tchaj-wanu a jižního Japonska, roste ve stálezelených lesích, na horských svazích a v údolích na březích vodních toků až do nadmořské výšky 3400m. Mrazuvzdorná begónie, snese až -23 ºC! Zimování je možné venku pod vrstvou listí nebo v kontejneru v chladném sklepě.

Calamagrostis x acutiflora ´Overdam´ (třtina) 20 Kč

↑60 cm, v květu 100 cm, kompaktní vzpřímené trsy. L ozdobný, výrazně podélně krémově panašovaný. K úzké hnědavé laty VI.-VIII. Nenáročná tráva pro slunce nebo polostín a propustnou zahradní půdu. Dobře snáší sucho. K dispozici jen 2ks.

Calceolaria polyrhiza (dmuloret) množeno semenem 35 Kč

↑2-5cm, květy 10-15cm, malé koberce. L podlouhlé, zelené v růžici, K zlatožlutý „pantoflíček“, V.-VI. Polostín, propustná, humózní, na jaře a v létě mírně vlhká půda, -Ca, suchý zimní kryt. Krátkověká trvalka z hor jižní Ameriky. Novinka!

Carex baldensis (ostřice) množeno dělením 50 Kč

↑10-15cm, v květu 25cm, trsy. L úzké, tm.zelené, K nápadné, kulovité, bílé, V.-VI. Roste pomalu, neplevelí. Chladnější světlá místa s normální středně vlhkou půdou +Ca. Atraktivní, vzácná ostřice z alpského Mt.Baldo. Velmi starobylý druh, pravděpodobně třetihorní relikt. Nepodobá se žádné jiné ostřici. Novinka!

Carex bohemica (ostřice) množeno semenem 30 Kč

↑25 cm, vzpřímené trsy. L úzké, zelené, nápadná velká kulovitá květenství olivově zelená, později žloutnoucí. Polostín, vlhko. K dispozici jediný kus!

Carex brevicollis (ostřice) množeno dělením 50 Kč

↑30-60 cm, trsy. L zelené, stálezelené. Květenství brzy na jaře, výrazné, buclaté, zpočátku hnědé, postupně krémové. Polostín, propustná půda. Mírné sucho snáší dobře. Roste v jižní Evropě, nejseverněji zasahuje na Slovensko do Slovenského krasu. Nejkrásnější je časně na jaře. V zahradách se pěstuje velmi vzácně. Novinka!

Carex muskingumensis ´Bicolor Fountain´ (ostřice) množeno dělením 50 Kč

↑30cm, kompaktní trsy. L „palmovitý“, jemný, zelený s výrazným krémově bílým středovým pruhem. Kvete v létě hnědými klásky. Slunce-polostín, mírně vlhká humózní půda. Loňské listy je vhodné v předjaří odřezat. Nová selekce s výrazněji panašovanými listy. Novinka!

Carex oshimensis ´Everlillo´ (ostřice) množeno dělením 30 Kč

↑ 20-30 cm, trsnatá stálezelená ostřice. Listy užší, žluté, v létě zelenožluté. Polostín až stín, humózní, propustná, zejména přes léto mírně vlhká půda. Zimní přikrývka listím. Novinka!

Carex platyphylla (ostřice) semenáče ze samovýsevu. 35 Kč 

↑15cm (v květu až 30cm), trsnatá. L stálezelené, našedle až namodrale zelené, někdy téměř stříbrné, nápadně široké (2-4 cm), poměrně krátké. Květenství malé okrasné hodnoty na jaře. V přírodě roste na skalnatých svazích a potočních březích na východě Kanady a USA. Polostín-stín, vlhčí humózní kamenitá půda. Kratší období sucha toleruje. Plně zimovzdorná! Po několika letech opět v nabídce!

Cimicifuga cf japonica (ploštičník) množeno dělením 45 Kč

↑20cm, v květu 60cm, kompaktní trsy. L zelené, dělené, K drobné, bílé v kláscích v pozdním létě. Pěkná trvalka do polostínu, preferuje mírně vlhké, propustné humózní půdy. Novinka!

Convallaria majalis ´Hofheim´ (konvalinka) množeno dělením 35 Kč

↑15-20cm. Sbírková konvalinka, jejíž listy jsou lemované krémově žlutou linkou. Květy vonné, bílé na jaře. Polostín, propustná, trochu humózní půda.

Cymbalaria muralis ´Nana Alba´ (zvěšinec, cymbálek) množeno samovýsevem 25 Kč

↑5cm, malé kompaktní trsy. L světle zelené, na okraji s laloky, v obryse ledvinité. K bílé se žlutou skvrnou v ústí pysku. Kvete od jara až do podzimu. Polostín až stín, propustná vlhčí půda. Mělce kořenící, krátkověká trvalka, na stanovišti se udržuje samovýsevem. Syn.Linnaria palida ´Nana Alba´.

Delphinium menziesii (ostrožka) množeno semenem 30 Kč

30-60cm. L zelené, dělené. K velké, tmavě modré v hroznech, VI.-VII., často opakuje kvetení až do podzimu. Slunce, propustná vlhčí hlinitá půda. Toleruje i sušší místo s kamenitější půdou, pak je nižší. Sev.Amerika.

Dianthus pavonius (hvozdík) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-10cm, menší polštáře. L trávovité, tm.zelené, K velké, nachově růžově červené, na rubu zelenavě žluté, na noc se zavírají, konec V.-VI. Slunce, nejlépe dopolední, východní štěrbiny skalky, propustná půda +Ca. Sběr francouzské Alpy, 2700 m.n.m. Novinka!

Dysosma versipellis množeno dělením 125 Kč

↑25-50cm, trsy. Z podzemních oddenků vyrůstají na jaře velice dekorativní leskle zelené, většinou šestiboké deštníkovité listy. Květy na jaře jen u starších rostlin a na vhodném stanovišti, tmavě červené, na podzim červené plody. Stín nebo polostín, vlhčí humózní půda neutrální nebo slabě kyselé reakce. U nás spolehlivě zimovzdorná. V přírodě roste ve stinných, vlhkých lesích západní a jižní Číny. Synonymum Podophyllum versipelle. Raritní novinka! Jen 1ks.

Epimedium ´Red Maximum´ (škornice) množeno dělením 85 Kč

↑20-30cm, trsy. L zpeřené, ostnatě zubaté, zelené, v chladné části roku se barví do hnědo-červena. Kvete na jaře tmavě vínově červenými K s bílými špičkami ostruh. Polostín, propustná humózní vlhčí půda. V předjaří se odstraňují staré listy. Novější, atraktivní, zatím ještě vzácný hybrid E.grandiflorum ´Freya´ x E.membranaceum. Novinka!

Epimedium fargesii (škornice) množeno dělením 45 Kč

15-20 cm, plošší trsy. L zelené, v mládí i nahnědlé, tuhé, pilovitě ostnité, stálezelené. K fialové na jaře, během léta občas opakuje. Polostín-stín, humózní vlhčí půda, zimní kryt listím. Čína. U mne dobře roste.

Epimedium macrosepalum (škornice) množeno dělením 85 Kč

↑15-30cm, trsy, L zelené, K velké (možná největší v rodu Epimedium), růžově-fialové, uvnitř bílé, IV.-V. Polostín, propustná vlhčí, mírně humózní půda. Novinka!

Eryngium spinalba (máčka) množeno semenem 35 Kč

↑15-20cm, v květu 40-50cm. L pichlavé, stříbřitě zelené, dělené, K až 7 cm velké, stříbřité, VI.-VII. Slunce-polostín, sušší kamenitá půda. Endemit JZ Alp, kde roste na vápenci v nadmořských výškách 1000-2100 m. Novinka!

Fibigia lunarioides množeno semenem 30 Kč

↑5-30cm, trsy až polokeře. L popelavě bílo-huňaté, kopinaté až čárkovité. K žluté v krátkém hroznu. Plody okrouhlé šešule. Slunce, sucho, propustná kamenitá půda. V přírodě roste v JV Evropě (Řecko, Kréta).

Ficaria sp. Flore Pleno Group (orsej) množeno dělením 50 Kč          

↑10cm. L lesklé, zelené s málo zřetelnými stříbřitými, v centru hnědavými skvrnami. Koncem jara zatahuje. K sytě zlatožluté, plné, III.-IV. Polostín, propustná vlhčí půda s obsahem humusu. 

Ficaria ´Brazen Hussy´ (orsej) množeno dělením 50 Kč

↑10 cm. L kovově lesklé, čokoládově hnědé, koncem jara zatahuje. K sytě žluté, jednoduché, III.-IV. Polostín, propustná vlhčí půda s obsahem humusu. Skvělý kontrast listů a květů! Poslední kus.

Galanthus nivalis ´Blonde Inge´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 195 Kč

↑10-15cm, trsy. L úzké, zelené až zelenošedé. K bílé, kalíšek zelený, znaky uvnitř květu žluté (v prvním roce po výsadbě mohou být žlutozelené). II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Je to jedna z nejlépe rostoucích „žlutých“ sněženek. Byla nalezena v roce 1977 na starém hřbitově v Burscheidu. Rarita! Novinka!

Galanthus nivalis ´Elfin´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 75 Kč 

↑8cm, trsy. L úzké, šedozelené, jen asi 5cm dlouhé, K bílé se zelenými špičkami, II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Pěkná malá sněženka nalezená v roce 1997 ve Wroxhallu ve Warwickshire. Novinka!

Galanthus nivalis ´Flore Pleno´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 35 Kč

↑10-15cm, trsy. L úzké, zelené, K bílé, plné. II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Asi nejlépe rostoucí plnokvětá sněženka, dobře se množí. K dispozici jediný kontejnerek s několika cibulkami.

Galanthus plicatus ´Trympostor´ (sněženka) množeno dceřinými cibulkami 350 Kč

↑15-20cm, trsy. L šedozelené, širší, než u G.nivalis. K bílé, tvaru zvonu, sukně či pagody. Vnější okvětní lístky mají výrazné zelené znaky, vnitřní okv.lístky mají zelenou značku tvaru obráceného V. Kvete II.-III. Polostín, hajní podmínky, propustná a zejména na jaře vlhčí humózní půda. Krásná, vzácná sněženka, jedna z nejlépe rostoucích ze skupiny „Trym“. Pozvolna se na stanovišti rozrůstá a vždy upoutá pozornost. Poprvé byla veřejnosti představena v roce 2011 v Anglii. Rarita! Novinka! Její cena v Evropě nejde pod 30 Euro.

Gentiana asclepiadea (hořec tolitovitý) množeno semenem 35 Kč

do 50cm, trsy. L zelené, K modré v paždí L. Polostín, stř.vlhká, humózní půda.

Geranium maculatum ´Espresso´ (kakost) množeno dělením 50 Kč

↑30-50cm, trsy. L dlanité, zvláštní tmavé, zejména zjara hnědé barvy, K světle růžové, V.-VII. Slunce-polostín, propustná hlinitopísčitá půda, za delšího sucha vděčný za zálivku. Ve výsadbách pěkně kontrastuje se zelenolistými trvalkami. Novinka!

Geranium phaeum ´Springtime´ (kakost) množeno dělením 35 Kč

↑30-45cm, v květu až 60cm, trsy. L dlanité, zjara velmi ozdobné - zelené, uprostřed krémové s vínově červeným mramorováním. K menší, tm.fialové koncem jara. Slunce-polostín, normální propustná zahradní půda. Dobře snáší občasné sucho. Poslední 2 kusy.

Geranium sanguineum ´Elke´ (kakost) množeno dělením 40 Kč

10-20 cm, poléhavé porosty. L dlanité, hluboce vykrajované, tm.zelené, K tmavě růžové s červenými žilkami, světlejší až bělavé očko a okraje květu, který má 3-4cm v průměru. V.-VII. Slunce, chudá, suchá, propustná půda, +Ca. Jeden z nejhezčích kultivarů G.sanguineum. Nenáročný. Novinka!

Geranium ´Terre Franch´ (kakost) množeno dělením  35 Kč

↑45cm. L zelené, podobné G.renardii. K velké, modré, žilkované, V.-VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda. Bohatě kvetoucí, sucho tolerující kříženec G.platypetalum x G.renardii.

Globularia incanescens (koulenka našedlá) množeno dělením 35 Kč 

↑10cm, nízké trsy. L šedozelené, na zimu opadávají. K světle modré v hlávkách 15mm v ø, V.-VI. Plné slunce, teplo, sucho.

Gypsophila petraea (šater) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-15cm, husté trsy. L čárkovité, 2-5cm dlouhé, jen 1mm široké, zelené nebo zelenošedé. K bílé nebo světle růžové v hustém polokulovitém květenství, VI.-VII. Slunce, lépe lehký odklon, propustná kamenitá půda. Horský skalní druh vápencových a slepencových skal, sběr Rumunsko, Bucegi 2000 m.n.m. Novinka!

Hedera ´Spetchley´ (břečťan) množeno řízkováním  35 Kč

↑5cm, pokryvný charakter, jedna z nejmenších odrůd břečťanu. L malé, tm.zelené, laloky zaoblené. K porůstání kamenů ve skalce. Polostín nebo stín, propustná, přiměřeně vlhká půda. Na slunci může v zimě a v předjaří namrzat. 

Helichrysum cf plicatum (smil, slaměnka) množeno dělením 30 Kč

↑5cm, v květu 15-20cm, trsy až koberce. L výrazně stříbřitě plstnaté, K oranžově žluté, VI.-VII. Slunce, sucho, propustná chudší kamenitá půda. Pěkná slaměnka nejistého určení s listy podobnými protěži a výrazným květem na počátku léta. Novinka!

Helichrysum retortoides (slaměnka) množeno dělením 40 Kč

↑10cm, kompaktní rozvětvený keřík. L malé, podlouhle eliptické, svrchu zelené, jen lehce plstnaté, na rubu stříbřitě bíle plstnaté. Poupata vyrůstají na koncích olistěných větviček, jsou postupně růžová, zdobí rostlinu dlouho, asi měsíc. K 2-3 cm v průměru, lesklé, bílé se žlutými terči, na rubu růžové až karmínové, konec V.-VI. (v jihoafrické přírodě IX-XII). Suché části květů jsou ozdobné ještě dlouho po odkvětu. Odklon od poledního slunce, propustná kamenitá půda. Její mrazuvzdornost je kolem -20 ºC. Zimní kryt proti dešťům a silnějším holomrazům lze doporučit. Pochází z Lesotha, kde roste na strmých svazích Dračích hor v nadmořských výškách 2200 až 3350 m. Obývá kamenité pastviny a štěrbiny skal. Zimy v její domovině jsou suché se slabou vrstvou sněhu. Z domoviny je zvyklá na chladnější, vlhčí a větrná léta. U mne se jeví jako nenáročná, plně zimovzdorná rostlina.

Hemerocallis ´El Desperado´ (denivka) množeno dělením 60 Kč

↑60-80cm, trsy. L dlouhé, úzké, zelené, na zimu zatahují. K krémově žluté s kontrastním vínově červeným okem kolem žlutozeleného jícnu. Okraj květů je zřasený s tenkým vínově červeným okrajem, kvete v pozdním létě (VIII.-IX.) Slunce-polostín, normální propustná zahradní půda. Tetraploidní kultivar – květy jsou odolnější vůči nepřízni počasí a mají jasnější barvy a bujnější růst. Odolný, bohatě kvetoucí kultivar. Poslední 2 kusy.

Hepatica nobilis (jaterník podléška) semenáčky ze samovýsevu  40 Kč

↑10-15 cm, L trojčetné, zelené. K středně modré, III.-IV. Nenáročná hajní rostlina do polostínu a propustné, mírně humózní půdy. Mírné sucho toleruje.

Hepatica nobilis var.pyrenaica (jaterník podléška) semenáčky ze samovýsevu  60 Kč 

↑10-15 cm, L trojčetné, zelené s méně zřetelnou stříbřitou kresbou. K světle modré, nebo bělavé s narůžovělou infuzí, III.-IV. Nenáročná hajní rostlina do polostínu a propustné, mírně humózní půdy. Mírné sucho toleruje. K dispozici jediný kus.

Hieracium pilosella ´Niveum´ (jestřábník) množeno dělením 25 Kč 

↑3 cm, květy do 10 cm, koberce. L v růžici, výrazně stříbrošedé, květy citronově žluté v létě. Slunce, chudá písčito-kamenitá půda, velmi dobře snáší sucho.

Hieracium villosum (jestřábník) množeno semenem  25 Kč

↑10-30cm. L podlouhlé, sivozelené, silně chlupaté. K velké (ø 4cm), žluté, V.-VI. Plné slunce, chudá sušší kamenitá půda +Ca. V polostínu lodyhy poléhají. Alpy, Karpaty, u nás v Hrubém Jeseníku. Jeden z nejkrásnějších jestřábníků.

Hosta ´Cameo´ (bohyška) množeno dělením 125 Kč

↑10-15cm, miniaturní bohyška, L malé, kulaté, pestré - zelené s nepravidelnými smetanovými okraji. K fialové na začátku léta. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Atraktivní Hosta, vhodná do nádob. Chránit před plži! Novinka!

Hosta ´Cookie Crumbs´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč

↑5-10cm, K až 20 cm trsy. L malé, srdčité, zelené, široké krémové okraje. K světle purpurové v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Pěkný a zajímavý sport 'Tiny Tears', Vhodná do nádob, koryt  nebo suťového záhonu. Miniaturní bohyška.

Hosta ´Dixie Chick´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

↑10-20cm, trsy. L tuhé, tmavě zelené, lesklé, tenké bělavé okraje. K fialové v létě. Polostín-stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do nádob. Miniaturní až malá bohyška. Novinka!

Hosta ´Ghost Spirit´ (bohyška, funkie) množeno dělením 125 Kč 

↑25-40cm, trsy, středně velká Hosta. L zelené, široce vejčité, bíle melírované s modře zelenou infúzí. Později nové L vyrůstají s krémově bílým až bílým středem. K bledě levandulové, VI.-VII. Novinka!.

Hosta ´Golden Oriole´ (bohyška, funkie) množeno dělením  75 Kč

↑30-40cm, trsy. L kopinaté, zvlněné, jasně žluté, později zelenožluté. K levandulové. Polostín, normální zahradní půda. Pěkná v nádobách, nejkrásnější je po vyrašení.

Hosta ´Cherish´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

5-10 cm, K 20 cm, malé trsy. L malé, zaoblené, 6x5cm, zelené až modrozelené okraje, nepravidelné panašování, střed krémový, v létě blednoucí do téměř bílé. K purpurové, drobné, uprostřed léta. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Chránit před plži! Použití na přední okraj skalky a do nádob, roste pomalu. Nádherná miniaturní bohyška. 

Hosta ´Lakeside Banana Bay´ (bohyška, funkie) množeno dělením 95 Kč

↑35-45cm, středně velké trsy. L velké, okrouhle srdčité, zelené s tmavším širším okrajem, střed listu se v průběhu sezony mění do žluta. K bělavě levandulové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Novinka!

Hosta ´Lucky Mouse´ (bohyška, funkie) množeno dělením 125 Kč

↑10-20cm, malé trsy, malá bohyška. L okrouhlé, tuhé, modrozelené se širokými, krémově žlutými okraji. K levandulové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Novinka!

Hosta ´Manzo´ (bohyška, funkie) množeno dělením 250 Kč

↑5-10cm, malé trsy. L podlouhlé, zkroucené, bílé středy, tm.zelené okraje. K fialové v pozdním létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Chránit před plži! Unikátní a vzácná miniaturní bohyška vyselektovaná v Japonsku. Vhodná do nádob. Novinka!

Hosta ´Moegi-Fukurin-Akikaze´(bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑10-20cm, malé trsy, malá bohyška, L zelené, K fialové v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalky. Poslední kus!

Hosta ´Quarter Note´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑25-30cm, trsy. L lesklé, tm.zelené, nepravidelné bílé okraje. Červené řapíky a stonky. K levandulové. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Málo známá malá až střední hosta.

Hosta ´Risky Business´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑40-55cm, trsy. L srdčité, tm.zelené s kontrastním bílým pruhem uprostřed, který zabírá nejvýše 1/3 listu. K levandulové v létě. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Krásná, zdravě rostoucí, středně velká sorta, kterou příliš nevyhledávají plži. Novinka!

Hosta ´Scooter´ (bohyška, funkie) množeno dělením 50 Kč

20cm (K 50cm), trsy, mírně odnožuje. L kopinaté, zelené, zlatě žluté, později krémové lemy. K dlouhé, sytě fialové, VII. Polostín až stín, normální zahradní půda. Středně velká funkie s krásně zbarvenými K a pěknými L. Novinka!

Hosta ´Shining Tot´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč 

↑3-6cm, květy do 15cm, malé kompaktní trsy. L velmi malé, leskle zelené, K levandulové v létě. Polostín, propustná humózní půda, vlhčeji. Pomalu přirůstající miniaturní funkie.

Hosta ´Tears od Joy´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč 

↑3-6cm (K 15 cm), velmi malé kompaktní trsy. L zelený, úzký, zvlněný, zkroucený. K levandulový, často chybí okv.plátky. Polostín až stín, normální vlhčí zahradní půda. Sport ´Tiny Tears´ pro malé stinné skalky a nádoby. Velmi zvláštní trpasličí bohyška!

Hosta ´Tiny Tears´ (bohyška, funkie) množeno dělením 60 Kč

↑3-6cm, květy do 15cm, velmi malé kompaktní trsy. L zelené, velmi drobné, srdčité. K levandulové zač.léta. Polostín až stín, normální vlhčí zahradní půda. Jeden z nejmenších výběrů H.venusta pro malé stinné skalky a nádoby.

Hosta ´Twist of Lime´ (bohyška, funkie) množeno dělením 70 Kč

↑15-20cm, malé, husté, rychle rostoucí trsy. L menší, kopinaté, na jaře žluté s tenkým zeleným okrajem, během léta se žlutá barva mění v krémově zelenavou. Bohatě kvete sytě fialovými K v létě. Polostín až stín, propustná humózní půda, vlhčeji. Vhodná do skalek a na okraje stinnějších záhonů.

Chiastophyllum oppositifolium (pupovice) množeno dělením 35 Kč

10-15cm, trsy. L tence masité, zelené s vroubkovaným okrajem, K žluté v převislém květenství, VI. Polostín až stín, propustná vlhčí půda. Sukulent původem z Kavkazu do stinných partií skalky.

Chrysanthemum weyrichii (kopretina, skalková chryzantéma) množeno dělením 35 Kč

↑10-15cm, skupiny růžic až podušky. L masité, dělené, leskle zelené. K velké růžové se žl.terčem, VI. Slunce-polostín, propustná zahradní půda, chladnější, středně suchá místa ve skalce. Nenáročná.

Iris mellita v.rubromarginata (kosatec) množeno dělením 35 Kč

↑5-10cm, L zakrslé, zelené, srpovité, K hnědofialové, IV.-V. Slunce - polostín, propustná sušší půda.  Pěstuje se i pod názvem Iris suaveolens. 

Lewisia tweedyi (levízie) množeno semenem 50 Kč

↑10-20cm, L dužnaté ve velkých růžicích, K velké, jedná se o semenáče z bíle kvetoucí rostliny, které zatím nekvetly. Kvete v květnu. Polostín, propustná živnější půda, ochrana před nadměrným mokrem, hl. v zimě. Daří se ve skalničkovém skleníku či pod hustými koniferami. 

Linnaea borealis (zimozel severní) množeno dělením 40 Kč

↑1cm, květní stopky 5cm, plazivý keřík. L okrouhlé, zelené na přikořeňujících větvičkách, K po 1-2 zvonkovité, světle růžové, VI. Polostín až stín, chladná poloha, vlhčí rašelinná půda. Hojný ve Skandinávii. Novinka! K dispozici jen 3ks.

Mandragora officinarum (mandragora lékařská, pokřín) množeno semenem 50 Kč

↑10-20cm, růžice až trsy. L tm.zelené, vejčité, svraštělé v růžici. V létě zatahuje. K sv.fialové až bělavé, zvonkovité, 2-3cm v ø, III.-IV. Plody žluté. Slunce, kyprá propustná živnější půda, zjara vlhčí. Zimní kryt, spolehlivě zimuje v hlubokém kontejneru ve studeném skleníku. Kořen může dorůst do hloubky 1m a tvarem připomíná lidské tělo. Jedovatá rostlina používaná v magii. V přírodě hlavně v Řecku a jižní Itálii na kamenitých půdách, úhorech a okrajích polí a cest.

Marrubium globosum (jablečník) množeno semenem z přírody 35 Kč

↑15-30 cm, kompaktní polštáře. L zaoblené, vroubkované, šedozelené až bělavé, vlnaté, velmi ozdobné. K drobné bílé v létě, nepříliš nápadné. Slunce, sušší propustná půda. Sběr Turecko, Bey Dag 900m, kamenité svahy.

Onosma nanum (ruměnice) množeno semenem 30 Kč

↑10-20cm, vzpřímený trs. L podlouhlé, tm.zelené. K trubkovité, krémově žluté na začátku léta. Slunce, sušší propustná půda. Ochrana proti zimnímu moku.

Ophiopogon sp. (sedoulek) množeno dělením 30 Kč

↑5-10cm, volné trsy. L zelené, trávovité, asi 0,5 cm široké, K drobné zvonkovité, bělavé během léta. Polostín, propustná, mírně humózní půda. Neurčený druh původem z Čínského NaPaHai. Plně zimovzdorný.

Origanum speciosum ´Nanum´ (dobromysl) množeno dělením 30 Kč

↑3 cm, kompaktní bochánky. L tm.zelené, vonné. K drobné, růžovofialové v létě. Slunce, sucho, propustná půda. Nenáročný.

Paederota bonarota (rozrazilec) množeno semenem z přírody 40 Kč

↑5-15cm, trsy. L zubaté, až 2cm dlouhé, tm.zelené na poléhavých nebo vystoupavých lodyhách. K tmavě modré nebo modrofialové, trubkovité v hroznech, VI.-VII. Odklon od slunce nebo polostín, propustná kamenitá půda +Ca. Endemit jižní části východních Alp, roste ve vápencových štěrbinách. Sběr Itálie, Tremalzo 2000 m.n.m. Novinka!

Pachysandra procumbens (tlustonitník) množeno dělením 75 Kč

15-20 cm. L okrově hnědé, později tm.zelené, někdy se stříbřitými skvrnami, polo opadavé. K vonné v zajímavém hroznovitém květenství, smetanově bílé s kontrastními růžovo-hnědými tyčinkami. IV. Polostín-stín, propustná humózní, středně vlhká půda, -Ca. Toleruje i suchý stín. Zimovzdorná

do -30 ºC. Vzácně nabízená!

Penstemon aridus (dračík) množeno semenem 35 Kč

5-15cm, trsy. L úzké, lysé, zelené. K velké, modrofialové, až 2 cm dlouhé. Plné slunce, sucho, chudší propustná půda. Pochází ze Skalistých hor v Sev.Americe.

Penstemon hirsutus var.pygmaeus (dračík) množeno semenem 30 Kč

↑10-15cm, kompaktní trsy. L tmavě zelené, v chladné části roku až purpurové. K světle fialové, uvnitř bílé, VI.-VII. Slunce-polostín, normální propustná půda, dosti tolerantní k suchu. Nenáročný.

Phlomis kotschyana (sápa) množeno semenem z přírody 35 Kč

↑15-30cm, velmi husté trsy, polokeř. L bíle vlnaté, vroubkované, 2-6 cm dlouhé. K žluté v přeslenech, konec V.-VI. Slunce, nejlépe východní svahy s odklonem od poledního a odpoledního slunce, skalní štěrbiny s propustnou chudší půdou, +Ca. Turecko, slunné kopce, sutě.

Phlox amplifolia ´Christine´ (flox) množeno dělením 25 Kč

↑ kolem 100 cm, vzpřímené trsy. K růžové v latách, vonné, kvete v létě. Polostín, propustná, středně vlhká zahradní půda. Trvalka, která netrpí padlím a udržuje si pěkné olistění i přes léto.

Phlox ´Syring´ (plazivý flox) množeno řízkováním 35 Kč

5cm, menší polštáře. L zelené, jehličkovité. K drobné, šeříkově fialové, IV.-V. Slunce-lehký polostín, propustná půda.

Physaria condensata množeno semenem z přírody 45 Kč

5-8cm. L stříbřité v růžici. Žluté K obklopují růžice,V.-VI. Ozdobné nafouklé plody. Vzácná rostlina z čeledi Brassicaceae, na stanovišti vydrží zpravidla 3-4 roky. Slunce, sucho, propustná písčitá nebo kamenitá půda. Sběr USA, Wyoming, kde roste v pouštních horách na vápnitých a břidlicových svazích v nadmořských výškách kolem 2000 m. Novinka!

Phyteuma sieberi (zvonečník) množeno semenem z přírody 40 Kč 

5-15cm, kompaktní trsíky. L malé, zelené. K modré nebo modrofialové v hustých kulovitých hlávkách, VI. Odklon od slunce, propustná kamenitá půda +Ca, ochrana před plži! Sběr italské Alpy, 2600 m.n.m. Novinka!

Plantago major ´Rosularis´ (jitrocel) množeno semenem 25 Kč 

10-20cm, trsy. L zelené. K zelené, velmi zajímavé, nejsou v klásku, ale vytváří talířovité útvary podobné čapím hnízdům nebo čarověníkům. Slunce-polostín, normální zahradní, nepříliš chudá půda. Zajímavost pro sběratele. Novinka!

Polygonatum graminifolium (kokořík) množeno dělením 50 Kč

15cm, L užší, zelené. K růžově fialové, VI.-VII. Do hajních podmínek, má rád chladné stanoviště s humózní půdou. Plně zimovzdorný. Pochází z Nepálu.

Polygonum tenuicaule (rdesno) množeno dělením  40 Kč

↑5-10cm, L vejčitě kopinaté, tm.zelené, na rubu zjara purpurové, K bělorůžové v kláscích (III.-IV.). Polostín, propustná hlinitá půda, vlhčeji. Poslední kus.

Polypodium cambricum ´Omnilaceum Oxford´ (osladič) množeno dělením 75 Kč

↑30cm, trsy. L zelené, laločnaté, na okrajích zvlněné. Za suchého léta zatahuje a nové listy vyrůstají na podzim. Tato středomořská forma osladiče je u nás plně zimovzdorná. Polostín až stín, propustná humózní půda, snese i sušší stanoviště. Novinka! Jen velmi omezené množství..

Polypodium vulgare ´Glomeratum´ (osladič) množeno dělením 50 Kč

↑15-30cm, trsnatá skalní kapradina s ozdobnými zelenými L, které jsou často na koncích vidličnatě rozvětveny. Polostín až stín, půda propustná, mírně vlhká s obsahem humusu. Je nenáročná, snáší i občasný přísušek. Omezené množství!

Polypodium vulgare ´Ramosum Hillman´ (osladič) množeno dělením 75 Kč

↑20cm, trsy. L zelené, na koncích se vidličnatě větví. Polostín až stín, propustná humózní půda, snese i sušší stanoviště. Novinka!

Potentilla alba ´Nana´ (mochna bílá) množeno dělením 30 Kč

↑5-10 cm, trsy. L dlanitě pětičetné, zelené, na rubu šedavé, K bílé, cca 2cm v průměru, IV.-V. Slunce až polostín, propustná půda. Vzácně nabízený nižší klon mochny bílé, která roste na stepích a v sušších hájích nížin a pahorkatin střední a východní Evropy.

Potentilla arenaria (mochna písečná) množeno dělením 25 Kč

↑5cm, rozsáhlé polštáře až koberce. L šedozelené, ochmýřené, dlanitě pěti-četné, K žluté, 1,5cm v průměru, III.-V. Slunce, sušší propustná, písčito-kamenitá půda. Domácí rostlina suchých stepních svahů a okrajů skal, velmi dobře snáší sucho. Silné rostliny. Nový název této mochny je Potentilla incana

Primula auricula (prvosenka aurikule) množeno semenem z přírody  35 Kč

10-15cm, trsy. L lysé, zelené, pomoučené, K zlatožluté na jaře. Odklon od poledního slunce, propustná půda, +Ca. Vhodná do štěrbin. Sběr Dolomity.

Primula auricula ´Broadwell Gold´ (prvosenka aurikule) množeno dělením 45 Kč

10-20cm, trsy. L lysé, opakvejčité, středně zelené, K sírově zlatožluté s bělavým okem na jaře. Odklon od poledního slunce, propustná půda, +Ca. Vhodná do štěrbin. Novinka!

Primula latifolia (prvosenka) množeno semenem z přírody 35 Kč

↑5-20cm. L v přízemní růžici, široce podlouhlé, až 15cm dlouhé, v horní polovině zubaté, variabilní. K 1,5-2cm v průměru, červenofialové až fialové, při odkvětu modré, v jednostranném okolíku. Kvete na jaře (IV.-V.). Odklon od slunce až polostín, propustná, vlhčí kamenitá půda s trochou humusu, -Ca. V zimě sušeji. Vhodná do miniskalek nebo do štěrbin orientovaných k severu. V přírodě roste ve skalních štěrbinách kyselých hornin v horách JZ Evropy (hlavně Pyreneje a JZ Alpy). Sběr Francie, Mt.Cenis 2100 m.n.m.

Primula marginata ´Jane´ (prvosenka) 35 Kč

5-10 cm, malé trsy. L zelené, drobně zubaté. K modrofialové, pomoučené hrdlo, III.- IV. Slunce nebo lehký odklon, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sází se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře roste v travertinu.

Primula marginata ´Kesselring´s Variety´ (prvosenka) množeno dělením 35 Kč

5-10 cm, malé trsy. L zelený, širší, lehce pomoučený, zubatý. K tmavě levandulově modrý s bělavým ústím trubky, IV. Slunce nebo lehký odklon, humózní kamenitá půda +Ca, vlhčeji. Sází se do skalních štěrbin orientovaných na V-SV, dobře roste v travertinu.

Primula x miniera ´Gilstead´ (prvosenka) množeno dělením 35 Kč

↑3cm, malé kompaktní trsy. L zelené, jemně vroubkované, K velké, fialové, přisedlé, IV.-V. Odklon od slunce, chráněné skalní štěrbiny, středně vlhko, v zimě sušeji, propustná půda +Ca. Dobře prospívá i na venkovní skalce, zejména v travertinu. Kříženec P.allionii x P.marginata.

Primula x miniera ´Typ CA´ (prvosenka) množeno dělením 35 Kč

↑5cm, malé trsy. L malé zelené s okrovým okrajem, K fialově růžové, ve středu světlejší, IV.-V. Odklon od slunce, chráněné skalní štěrbiny, středně vlhko, v zimě sušeji, propustná půda +Ca. Kříženec Primula allionii x P.marginata, který dobře prospívá i na venkovní skalce, zejména v travertinu.  

Primula x pubescens (prvosenka) množeno semenem 25 Kč

↑10-15 cm, trsy. L zelené, K v různých barvách v květnu (některé už kvetly, u těchto je barva popsána na štítku, nejčastější jsou odstíny fialové a krémové barvy). Slunce-polostín, propustná půda +Ca.

Primula x pubescens ´Kusum Krishna´ (prvosenka) množeno dělením 50 Kč 

10-15cm, trsy. Velmi krásný kultivar zahradní aurikule se sametově stříbřitými namodralými L a sytě modrými nebo modrofialovými K (v závislosti na půdní reakci) s bílým okem, které se objevují na jaře

(IV.-V.). Odklon od slunce, skalní štěrbiny, středně vlhko, propustná půda +Ca.

Ruellia humilis (divoká petúnie) semenáčky ze samovýsevu  40 Kč

↑20-40cm, trsy až keříky. L zelené, chlupaté, podlouhlé až vejčité, 3-8cm dlouhé, raší pozdě, až v květnu. K levandulově fialové, pětičetné, až 3cm široké, připomínající drobnou petúnii. Kvete VII.-IX. Květy bývají otevřené hlavně ráno a dopoledne. Slunce - polostín, sušší kamenitá půda. U mne je plně zimovzdorná a roste bez problémů i ve velmi suché a chudé kamenité půdě. V přírodě roste v centrální a východní části USA na prériích, loukách, pastvinách a suchých lesních okrajích.

Salvia dorrii var.dorrii (šalvěj) množeno semenem z přírody 45 Kč 

↑30-70cm,nízký keřík. L malé, vonné, jemně šedě plstnaté, max 3,2cm dlouhé a 0,5-1,5cm široké. K v kompaktních strboulech, sytě modré, listeny růžově až nachově naběhlé. Slunce, sucho, propustná půda. V přírodě roste na suchých travnatých a křovinatých pláních a svazích do nadmořské výšky 2350m. Dává přednost dobře propustným písčitým půdám. Sběr USA – Utah. Novinka!

Saxifraga ´April Showers´ (lomikámen) množeno dělením 30 Kč

↑5 cm, v květu až 15 cm, bochánky až ploché polštáře. L v ozdobných menších šedavě stříbřitých růžicích, K krémově bílé, V.-VI. Skalní štěrbiny, lehký odklon od poledního slunce, propustná kamenitá půda +Ca. Novinka ve skupině „stříbrných“ lomikamenů!

Saxifraga granulata ´Flore Pleno´ (lomikámen zrnatý) množeno dělením 40 Kč

5cm, v květu 15-20 cm, trsy. L zelené, přes léto zatahuje, raší opět na podzim. K bílé, plné, V.-VI. Polostín, propustná humózní, na jaře vlhčí půda.

Saxifraga x primulaize (lomikámen) množeno dělením 45 Kč

do 5cm, v květu 10 cm, malé husté polštáře. L v růžicích o průměru cca 2-3cm, trochu masité, protáhlé, mírně zubaté, zelené. K oranžově až lososově červené, hvězdičkovité v květenství na tenkých lodyhách, které jsou červeně naběhlé, kvete v létě (VI.-VIII.). Polostín, chladnější a vlhčí místo ve skalce s propustnou půdou. Vzácný hybrid Saxifraga aizoides x S.x urbium ´Primuloides´.

Novinka!

Scilla scilloides (ladoňka) množeno semenem 35 Kč

15-20cm, L lesklé, úzké, zelené, vyrůstají před kvetením. K fialově růžové v klasovitém květenství, kvete VIII.-IX. Slunce-polostín, normální propustná půda. Skalková cibulovina pocházející z východní Asie, cenná pozdní dobou květu. Jen 2ks.

Sedum album ´Leuchtfeuer´ (rozchodník) množeno dělením 30 Kč

5cm, koberce. L podlouhlý, tučný se zajímavým, těžko popsatelným zbarvením, které je nejhezčí brzy na jaře, kdy převládá lososově růžová barva. Během roku je olistění zeleno-žluto-růžové. K bílé, VI.-VII. Slunce, propustná písčitá nebo kamenitá půda. Dobře snáší sucho. Novinka!

Sedum palmeri (rozchodník) množeno řízkováním  35 Kč

10-20cm, keřík. L lopatkovité, tučné, voskově ojíněné, šedomodré, někdy růžově naběhlé. K zlatožluté. Slunce-lehký polostín, chudší propustná půda, sucho. Vhodný spíše do skalničkového skleníku, mírnější zimy ale přežije i venku, pokud je v suchu. Zimovzdorný je do cca -7 °C, může ale vydržet i teploty kolem

-15 °C. Pochází z Mexika. Novinka! Jen velmi omezené množství.

Sempervivum dolomiticum (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑3cm, květy do 10cm, skupiny menších masitých růžic o průměru 2-4cm, které jsou zelené, uprostřed bělavě chlupaté. K růžově červené. Slunce, sušší propustná půda s příměsí vápencového štěrku. Ochrana před zimním mokrem. Sběr Dolomity, Rif.Biella, 2320 m.n.m. Novinka!

Sempervivum ´Chocolate Pepper´ (netřesk) množeno dělením 30 Kč

↑4cm, květy 10cm, kompaktní skupiny masitých růžic odstínů hnědé barvy. K růžové v létě. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný. Neobvyklá barva!

Sempervivum ´Red Delta´ (netřesk) množeno dělením 25 Kč

↑5cm, květy 15-20cm, skupiny větších, masitých růžic vínově červené barvy s kontrastními špičkami. Slunce, sušší propustná půda, nenáročný.

Senecio paupacalus (starček) množeno dělením 35 Kč

↑do5cm, kompaktní trsy až koberce. L malé, lesklé, tm.zelené, K žluté na krátkých stoncích, VI. Odklon od slunce nebo polostín, vlhká hlinitá půda, -Ca. Pochází z And, ale u nás přezimuje dobře.

Seseli gummiferum (sesel) množeno semenem 30 Kč

↑většinou do 60cm, trsy. L namodrale stříbrné, velmi jemně dělené. K v okolících bílé až bledě růžové, VI.-IX. Slunce, sušší propustná půda. Dvouletka nebo krátkověká trvalka po odkvětu vytvoří semena a většinou uhyne. Tato nápadná a zajímavá mrkvovitá rostlina roste v přírodě ve východní Evropě na Krymu a kolem Egejského moře na skalnatých horských svazích a na vápencových útesech v nadmořské výšce do 1000 m.n.m.

Silene acaulis ssp.longiscapa (silenka) množeno semenem z přírody 30 Kč 

2-6 cm, polštáře 10-30cm v průměru, L zelené, K tmavě růžové, přisedlé na jaře. Slunce, v poledne a odpoledne raději lehké přistínění, propustná, mírně vlhká kamenitá půda +Ca, chladnější místo. Sběr francouzské Alpy 2600 m.n.m.

Smilacina racemosa množeno dělením 40 Kč

↑do 40cm. L zelené na lodyhách, které připomínají kokořík. K drobné, bílé v husté latě. Kyselé, červené bobule jsou jedlé, ale ve větším množství projímavé. Dobře roste v typicky hajních podmínkách, tedy v polostínu listnáčů a v mírně humózní půdě. Severoamerický druh z příbuzenstva pstročků.

Solidago spathulata ´Nana´ (zlatobýl) množeno dělením 35 Kč

↑5-15 cm, trsy. L zelené. K žluté v krátkém kompaktním květenství, kvete v létě. Slunce, normální zahradní propustná půda.

Solidago ´Strahlenkrone´ (celík, zlatobýl) množeno dělením 40 Kč

↑50-60cm, kompaktní keřík. L podlouhle kopinaté, zelené s pilovitým okrajem. K zlatožluté v hustém latovitém soukvětí, VII.-VIII. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá zahradní půda. Odkvetlé květy se doporučuje včas odříznout.

Syneilesis aconitifolia množeno dělením 95 Kč

30cm, v květu 150cm. Vzácná, u nás plně zimovzdorná trvalka z příbuzenstva starčku (Senecio) do lesního prostředí (stín, polostín, mírně vlhká humózní půda, na zimu kryt listím). Velmi atraktivní zjara, když raší listy, které jsou pokryty vlnitými chlupy a zprvu připomínají houbu hnojník. L jsou dlanité, bohatě dělené, nápadné. K v létě, celkem nevýrazné, nafialovělé. Domácí v Koreji a Japonsku. Rarita!

Taraxacum pamiricum (pampeliška) množeno semenem 30 Kč

5cm, za květu až 15cm. L velmi úzké, zelené. K bílé, plné. Slunce-lehký polostín, hlubší, středně suchá zahradní půda. Dosti okrasná a zajímavá bílá pampeliška. Neplevelí! Chránit před plži.

Tradescantia x andersoniana ´Sweet Kate´ (podeňka) množeno dělením 75 Kč

40cm, trsy. L úzké, žluté, v létě zelenožluté, K sytě modré, trojčetné, VI.-VIII. Krásný kontrast modrých K a žlutých L. Polostín, normální zahradní půda. Rarita! K dispozici jen 2ks.

Teucrium webbianum (ožanka) množeno dělením 25 Kč

↑5-10cm, drobná suchomilná ožanka kvetoucí v létě nachovými (červenofialovými) K. Slunce, sušší propustná půda.

Trichophorum alpinum (suchopýrek) množeno dělením 40 Kč

↑10-20cm (v přírodě i více), zelené trávovité trsy. Květní klásek v době květu (V.-VI.) nenápadný, po odkvětu nápadné ozdobné šedobílé štětiny. Slunce, v nížinách spíše polostín a chladnější místo, vlhká půda s obsahem rašeliny. Arkticko-alpínský druh severní polokoule, jižněji jen na horách. U nás místy roste i na Vysočině. Novinka!

Verbascum dumulosum (divizna) množeno semenem 40 Kč

↑15-30cm, trsy až keříky. L vejčitě kopinaté, 2-5cm dlouhé šedavě plstnaté. K citronově žluté, kolem 2cm v průměru v hustých hroznech, kvete od konce V. do VII. Plné slunce, sucho, dobře propustná kamenitá půda +Ca. Chránit před zimní vlhkostí! Jistější přezimování je ve skalničkovém skleníku. Pochází z Turecka (Anatolie). Novinka!

Veronica aphylla (rozrazil) množeno semenem 35 Kč 

↑5-8cm, malé polštáře. L sytě zelené, elipsovité, nahloučené v růžicích. K drobné, čtyřcípé, sytě modré, tmavě proužkované v chudých hroznech, kvete na začátku V. Slunce, v nížinných skalkách volíme raději chladnější místo s lehkým odklonem nebo východní svah s propustnou, středně vlhkou půdou. V přírodě roste v Pyrenejích, Apeninách, na Balkáně a v Karpatech na travnatých holích, zarostlých sutích a drolinách, většinou na vápenci, v Tatrách vzácně i na žule. Novinka!

Veronica longifolia ´Charlotte´ (rozrazil) množeno dělením 60 Kč

↑50-80cm, vzpřímené trsy. L na lodyhách tmavě modrozelené s krémově bílými okraji, K bílé v dlouhých klasech, konec VI.-VIII. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá půda. Trvalka vhodná i k řezu květů. Novinka! Jen 1ks.

Veronica teucrium ´Treehane´ (rozrazil) množeno dělením 45 Kč

↑5-15cm, nižší skalkový rozrazil zařazovaný k V.prostrata, V.teucrium, V.spicata  nebo V.austriaca. Vyniká svítivě žlutými L zjara, přes léto jsou zelenožluté. K modré na jaře. Polostín, normální propustná půda. Krásný kontrast žlutých L a modrých K. Vzácná rarita!

Vinca herbacea (brčál bylinný) množeno dělením 25 Kč

↑5-10 cm. L kopinatý až eliptický, zelený na dlouhých šlahounech, na zimu zatahuje. K sytě fialovomodrý, až 3 cm v ø, na jaře. Slunce, propustná sušší půda, +Ca. Roste na Balkánu až po jižní Slovensko a v Malé Asii. Stepní druh.

Vinca minor 'Azurea Flore Pleno' (barvínek) množeno dělením 30 Kč

↑10 cm, plazivé zakořeňující lodyhy. L stálezelené, K modré, plné! Nenáročný, přizpůsobivý, nejlépe polostín a vlhčí propustná půda. Jen 2ks.

Vinca minor ´Markéta Müllerová´ (brčál menší, barvínek) množeno dělením 40 Kč 

↑5-10 cm, plazivé zakořeňující lodyhy. L zelené, mladé listy výrazně žluté, krásně kontrastují s bílými K v IV.-V. Polostín, lehčí, mírně vlhká půda. Raritní, nová sorta. Jen omezené množství.

Viola cf labradorica (violka) semenáček ze samovýsevu  25 Kč

↑10-15 cm, trsy. L srdčitý, hnědofialově zelený, zjara tmavší. K drobnější, fialově modrý na jaře. Slunce-polostín, propustná, středně vlhká půda. K dispozici 1ks.

Vitaliana primuliflora (drnečka) množeno dělením 40 Kč 

↑ do 5cm, polštáře. L šedozelené v růžicích. K žluté, bohatě kvete v IV-V. Slunce, lépe s odklonem k východu, propustná půda +Ca, středně sucho. Pochází z Wallis Alps - Saas.

Vitaliana primuliflora ssp.tridentata (drnečka) množeno dělením 40 Kč 

↑ do 5 cm, husté polštáře. L zelené, v předjaří často načervenalé. K žluté, IV. Slunce, lépe s odklonem k východu, propustná kamenitá půda.

Yucca harrimaniae (juka) množeno semenem z přírody 75 Kč

↑ i šířka kolem 30cm, květenství kolem 60cm. L ve větších růžicích, namodrale zelené, na okrajích vláknité, stálezelené, tuhé, užší, na koncích pichlavé. K velké, krémové v hroznovitém květenství, V.-VI. Kvetou jen starší rostliny. Plné slunce, chudá velmi propustná kamenitá půda, sucho. U nás nenáročná a plně zimovzdorná. V přírodě roste v Sev.Americe na pouštních svazích a plošinách na vápencových a sopečných půdách. Sběr USA - Utah 1555 m.n.m. Velmi krásná malá juka, trocha exotiky na skalku. Pokud nadzemní část uhyne, může znovu obrůst z kořenů.

Zygadenus elegans množeno semenem z přírody  40 Kč

↑15cm, trsy. L trávovité, dlouhé, zelené. K ve tvaru hvězdy, krémové se zelenavými skvrnami v kompaktním hroznovitém květenství, V.-VII. V zemi má podlouhle vejčitou cibuli. Slunce až polostín, vlhčí hlinitá půda. V zahradě se jeví jako dosti přizpůsobivá. Sběr USA, Colorado, 3660 m.n.m. Vynikající nízká alpínská forma. V přírodě roste v Severní Americe na vlhkých loukách a pastvinách, na březích řek a jezer a v otevřených jehličnatých lesích, a některé formy mohou dorůstat až kolem 50 cm. Celá rostlina je jedovatá. Někdy bývá řazena do rodu Anticlea.

Cibule a hlízy volné (nabídka platí jen do 15.10.):

Allium oreophilum ´Sulev´s Dwarf´ (česnek) množeno dceřinými cibulkami

Cena 125 Kč/1 květuschopná cibulka nebo 2-3 menší cibulky

↑5cm, z malé světlé cibulky vyrůstají 2 zelené trávovité L a v V.-VI. téměř přisedlé kulovité květenství tmavě červených K. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá nebo kamenitá půda. Velmi vzácná, nízká selekce vhodná do skalky. Novinka!

Crocus heuffelianus ´Shock Wave´ (šafrán, krokus) množeno dceřinými cibulkami

Cena 50 Kč/1 květuschopná hlízka nebo 2 menší hlízky

↑12cm, L úzké, K velké, fantasticky zbarvené, základ je světle až stříbřitě fialový, květy jsou zakončeny tmavě fialovými skvrnami tvaru vln. III.-IV. Slunce, zejména na jaře, dobře propustná zahradní půda, dostatek jarní vláhy. Vzácná selekce, rozmnožuje se pomaleji. Novinka!

Crocus chrysanthus ´Fuscotinctus´ (šafrán, krokus) množeno dceřinými cibulkami

Cena 2 Kč/1 hlízka

↑10cm, L úzké, K zlatožluté s tmavě hnědočervenými žilkami na vnějších okvětních plátcích, II.-IV.

Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá nebo kamenitá půda. Dobře roste.

Crocus tomassinianus ´Ruby Giant´ (šafrán, krokus) množeno dceřinými cibulkami

Cena 2 Kč/1 hlízka

↑10cm, L úzké, K fialové až purpurově rubínově naběhlé, II.-IV. Slunce, sušší propustná hlinitopísčitá nebo kamenitá půda. Dobře roste.

Juno bucharica (kosatec Juno) množeno dělením cibulí

Cena 75 Kč/1 květuschopná nebo 2 menší cibulky

↑15-30cm, trsy, L jasně zelené, úzké, žlábkovitě prohnuté, až 15cm dlouhé, střídavé. K výrazně sytě tmavě žluté, IV.-V. Slunce, propustná hlinitopísčitá nebo kamenitá půda, zjara vlhká. Dobře rostoucí a bez problémů venku zimující zahradní selekce. Novinka!

Muscari armeniacum ´Fantasy Creation´ (modřenec) množeno dceřinými cibulkami

Cena 5 Kč/1 květuschopná nebo 2-3 menší cibulky

↑10-15cm, trsy. L zelené, úzké, dlouhé, K plné, modré, květenství působí nevšedním, bizarním nadýchaným dojmem, IV.-V. Slunce-polostín, propustná zahradní půda. Raritní a přitom dobře rostoucí a bohatě kvetoucí modřenec, který nevytváří semena, takže se na zahradě nestává plevelem. Jedná se o přirozenou genetickou mutaci. Novinka!

 

 

Aktualizováno 2:10.2021 

 

Nabídka semen skalniček a dalších okrasných rostlin léto-podzim 2021

 

Semínka všech položek byla sbírána na mojí zahradě v letošním roce.

Cena je jednotná: 25 Kč za 1 porci, která většinou obsahuje více než 15 semen, u velmi drobných semen i podstatně více. U vzácnějších semen může být v porci jen 5-10 semen (tyto jsou označeny ♣). Rostliny vypěstované ze semen se mohou lišit od rostliny, ze které byla semena sbírána, s vyšší pravděpodobností u kultivarů. Označení cf = druhové určení nejisté.

Semena lze objednávat do 31.10.2021

 

Allium cupanii – velmi nízký skalkový česnek se světle růžovými K

Allium oreophilum ♣ – 10-15 cm skalkový česnek, K červené. Pěkná nižší forma z Turecka.

Allium oreophilum ´Sulev´s Dwarf´ ♣ - vzácná miniaturní forma, téměř přisedlé tm. červené K.

Androsace lactea – horský pochybek, zelené růžice L, bílé K na 10cm stoncích.

Androsace mathildae ♣ - nizoučký pochybek, zelené růžice, přisedlé bílé K.

Aquilegia canadensis ´Corbett´ - nižší orlíček se světle žlutými K.

Aquilegia chrysantha ´Denver Gold´ - zahradní orlíček s velkými žlutými K a dlouhými ostruhami.

Aquilegia kitaibeliana – středně vysoký orlíček s modrými K.

Aquilegia ´Lúčky´ - nízký orlíček, K světle modrobílý.

Aquilegia scopulorum – nádherný nízký orlíček s modrobílými K a dlouhými ostruhami.

Colchicum szovitsii ´Snow White´ - vzácný nízký jarní ocún s bílými K.

Cortusa matthioli – kruhatka do vlhkých stinných skalek, růžovočervené K

Crocus pallasii ♣ – podzimní šafrán s fialovými K a kontrastními oranžově žlutými tyčinkami.

Cyclamen cilicium – podzimní brambořík, světle růžové K, ozdobný L.

Cyclamen hederifolium albiflorum – podzimní brambořík, bílé K.

Cyclamen hederifolium ´Silver Cloud´ - podzimní brambořík, růžové K, stříbrný L.

Cyclamen hederifolium ´White Cloud´ - podzimní brambořík, bílé K, stříbrný L.

Delphinium menziesii - 30-50cm ostrožka, zářivě modré K, opakuje kvetení do podzimu, L jemné.

Dephinium menziesii f.alba - jako předchozí, ale K bílé.

Dodecatheon meadia ´Aphrodite´ - božskokvět se sytě růžově červenými K.

Dryas drummondii – dryádka, nízký plazivý keřík, žluté květy.

Ephedra monosperma – nízký chvojník, modrozelené drátovité větvičky, nápadně červené plody.

Eranthis hyemalis ´Evan Bunclarke´ - vzácný talovín s velkými rozeklanými žlutými K v předjaří. - již vyprodáno!

Erigeron radicatum ♣ – velmi nízký turan.

Erigeron sp. (Altaj) – velmi nízký turan s bílými K.

Erigeron tener – nízký turan, šedozel. L, malé sv. modrofialové K na 10-15cm lodyhách.

Erysimum roseum – nízká rostlina s vonnými růžovými K (syn. Cheiranthus roseus – chejr, fiala).

Fritillaria acmopetala - řebčík, skloněné zeleno-hnědo-červené zvonky na vyšších lodyhách.

Gentiana acaulis ´Renate´ - dobře rostoucí hořec s krásnými modrými K a menšími L.

Gentiana acaulis ´Rusalka´- nová selekce se svítivě modrými K.

Gentiana clusii ´Kummert Dark Form´ - hořec s tmavěji modrými K.

Gentiana clusii ´Violet´ - vzácná selekce se sytě fialovými K.

Gentiana occidentalis (fialová) – nízký velkokvětý jarní hořec, velmi vzácná selekce s fialovými K.

Gentiana x hybr. (tmavý květ) – jarní hořec s tmavě modrými K.

Gladiolus tenuis - zimovzdorný mečík asi 1 m vysoký s velkými tmavě fialově růžovými K.

Heuchera abramsii – jedna z nejmenších dlužich do skalky, jen do 10cm, růžové K, drobné L.

Hieracium pilosella ´Niveum´-  jestřábník chlupáček, stříbrné L, K citronově žluté. Odolný suchu.

Hieracium villosum – nižší, chlupatý jestřábník s velkými žlutými K.

Juno bucharica (tm.žluté) – 15-30cm kosatec s tmavě sytě žlutými K.

Juno graeberiana – 15-30cm kosatec s levandulovými K.

Juno warleyensis – vyšší druh s krásně vybarvenými K (levandulové, tm.modrá a oranžová skvrna).

Onosma alboroseum ♣ - ruměnice 20cm, K trubkovité, bílé, postupně růž.červené, nakonec modrají.

Oxytropis rishiriensis - nízká, dobře rostoucí vlnice s fialovými K.

Papaver cf rhaeticum (mix barev) – nízký alpský mák, K červené, oranžové, žluté nebo krémové.

Penstemon barbatus ´Pinacolada Red´ - pěkný kompakt.dračík 15-20cm, svítivě červenorůžové K.

Penstemon rupicola ´Rosea´ - nízký dračík, velké růžové K.

Plantago patagonica - jednoletý jitrocel 10-15 cm s úzkými L. Celá rostlina je šedavě zbarvená.

Primula auricula ´Julky´ - krásná selekce s přisedlými zlatožlutými K a pěknými L.

Primula hirsuta x daonensis – malá skalní prvosenka s fialovými K s bílým okem.

Primula villosa ´Falkert´- selekce nízké skalní prvosenky, neonově růžovočervené K s bílým okem.

Pulsatilla grandis ´Budapest Blue´ - velkokvětý koniklec s modrofialovými K. Nutno selektovat.

Pulsatilla pratensis ssp.nigricans - nižší stepní druh s malými černo-fialovými K.

Ramonda myconi ´Rosea´ - nízká rostlina do vlhčích stinných spár, L v růžici, K růžový.

Saponaria x boissieri – nízká suchomilná mydlice, L úzké, zelené, K růžové na 10-15cm lodyhách.

Saxifraga ´April Showers´ - nižší stříbrný lomikámen, menší růžice L, krémově bílé K.

Saxifraga cuneifolia – nízký nenáročný stínomilný druh, růžice tmavozelených L, drobné bílé K.

Saxifraga luteoviridis - lomikámen žlutozelený, malé růžice, žlutavé K na nízkých lodyhách.

Saxifraga paniculata var.baldensis - nízký stříbrný lomikámen, menší růžice L, krémově bílé K.

Saxifraga grisebachii ´Wisley´ - ozdobné růžice, z nichž vyrůstá červeně zbarvené květenství.

Scabiosa sp. hlaváč původem z Bosny a Hercegoviny. Nižší trvalka, L šedavý, K fialový.

Scilla grailhuberi - vzácná, ale nenáročná ladoňka vysoká asi 15cm s modrofialovými K na jaře. - již vyprodáno!

Silene davidii – nizoučká silenka, L světle zelené, K přisedlé, velké, růžové. Výjimečně dala semena!

Sisyrinchium macrocarpum ssp.laetum  – 15cm badil s kosatcovitými L a velkými zlatožlutými K.

Taraxacum rubrifolium (faroense) – zajímavá pampeliška s červenými L a žlutými K.

Thlaspi rotundifolium – brzy na jaře kvetoucí drobný penízek vhodný do travertinu. K fialové.

Triteleja laxa ´Rudy´ - nenáročná cibulovina, K bílé,modrofial.pruhované zvonky v červnu. ↑40cm.

Tulipa hissarica – nižší botanický tulipán se žlutými K.

 

Aktualizováno 2:10.2021